Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 10:51

Na Filipínach očakávajú výbuch sopky Mayon, evakuujú ľudí

Sopka Taal, ktorá sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Manila, tiež začala vykazovať známky nepokoja.

Filipíny začali s evakuáciou asi desaťtisíc obyvateľov z okolia sopky Mayon pre obavy z možnej erupcie, oznámili tamojšie úrady. Na vrchole najaktívnejšej filipínskej sopky sa zrútil sopečný dóm, z krátera vystupujú husté sopečné mračná z popola a úlomkov hornín, informoval Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie.

Pre Mayon platí tretí stupeň výstrahy. To podľa inštitútu znamená, že v súčasnosti je sopka pomerne silne nepokojná, v kráteri sa nachádza magma a nebezpečná erupcia je možná v priebehu niekoľkých týždňov alebo dokonca dní.

"V čo najväčšej možnej miere chcem zachovať počet obetí v našej provincii na nule, takže dúfam, že sa nám podarí evakuovať ich na bezpečnejšie miesta," povedal guvernér provincie Edcel Greco Lagman.

Sopka Taal, ktorá sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Manila, tiež začala vykazovať známky nepokoja. Počas uplynulých dní z nej stúpali oblaky dymu a pary až do výšky 3000 metrov. Následne vznikol sopečný smog, takzvaný vog, pred ktorým varovali obyvateľov provincie Batangas a odporučili im nosiť na tvári ochranné rúška.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zajtra pokračovať v sérii povolebných rokovaní s lídrami politických strán. O 9.30 prezidentka prijme predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho a o 11.00 predsedu KDH Milana Majerského. 

pred 15 minútami

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Chce zistiť, či existuje vôľa a priestor na vytvorenie alternatívnej väčšiny v parlamente. Rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej víťaz volieb, líder Smeru-SD Robert Fico. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.