Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2016

Davutoglu: Nová ústava Turecka zachová princíp sekularizmu

Súčasťou pripravovaného návrhu novej ústavy Turecka je i doterajší princíp sekularizmu, ktorý je zárukou uplatňovania náboženských slobôd v krajine. Turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorého cituje agentúra Reuters, to vyhlásil dnes po tom, ako predseda parlamentu Ismail Kahraman vyvolal rozruch vyhlásením, podľa ktorého by mala nová ústava obsahovať náboženské prvky.

"V novej ústave, ktorú pripravujeme, bude princíp sekularizmu obsiahnutý ako záruka slobody náboženského vyznania a viery jednotlivca, ako i rovnakého prístupu štátu ku všetkým náboženským skupinám," povedal Davutoglu v príhovore členom vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Vláda bude podľa neho presadzovať "liberálnu interpretáciu" sekularizmu ako protiklad "autoritárskeho" výkladu.
      

Predseda parlamentu Kahraman, ktorý je takisto členom AKP, tento týždeň vyjadril potrebu prijať "náboženskú" ústavu, čo však odporuje princípom tvoriacim základ novodobej Tureckej republiky. Neskôr svoje slová označil za "osobné názory" a doplnil, že nová ústava by mala zaručiť uplatňovanie náboženských slobôd.
      

Kahramanove výroky odsúdila turecká opozícia a vyvolali tiež krátky pouličný protest, čo upriamilo pozornosť na rozkol v tureckej spoločnosti siahajúci do 20. rokov minulého storočia, keď Mustafa Kemal Atatürk vytvoril sekulárnu republiku a vypovedal islam z verejného života. Vládnuca AKP s koreňmi v politickom islame sa od svojho nástupu k moci snaží posilňovať úlohu náboženstva opatreniami, ako je rozšírenie náboženského vyučovania na školách alebo povolením nosenia moslimských šatiek v štátnych inštitúciách.

Inzercia

Odporúčame

Ukrajina: Na frontovej línii v Donbase zahynulo päť civilistov

Ukrajina: Na frontovej línii v Donbase zahynulo päť civilistov

Päť ľudí dnes zahynulo a viac než desať utrpelo zranenia pri mínometnej paľbe neďaleko nárazníkovej zóny na východe Ukrajiny. Informovali o tom predstavitelia separatistov v Doneckej oblasti s tým, že incident sa stal neďaleko pozícií ukrajinských vládnych vojsk, napísala agentúra AP.

Opozícia: Koalícia sa bojí kontroly pri odposluchoch

Opozícia: Koalícia sa bojí kontroly pri odposluchoch

Opozícia chce v komisii na kontrolu používania informačno-technických prostriedkov (ITP), tzv. odposluchov, Ľubomíra Galka (SaS), Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) a Milana Krajniaka (Sme rodina – Boris Kollár). Galka koalícia opakovane odmietla, čo opozícia nemieni akceptovať. Vidí za tým strach z kontroly. Odkazuje, že ak chcú vládni poslanci kádrovať opozičných, kontrolná komisia nemá zmysel. V prípade, že Galka koalícia neschváli, zrejme sa vzdajú aj Lipšic s Krajniakom. Iných kandidátov opozícia asi nenavrhne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.