Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2023, 10:25

Tragédia na Zochovej

Dušan Dědeček priznal vinu, súd ho odsúdil na 15 rokov väzenia

Dušan Dědeček priznal vinu, súd ho odsúdil na 15 rokov väzenia

Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti.

Vodič Dušan Dědeček z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy bol odsúdený na 15 rokov väzenia nepodmienečne. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Dostal tiež desaťročný zákaz činnosti v podobe šoférovania motorových vozidiel a trojročný ochranný dohľad.

Dědeček začiatkom októbra minulého roka šoféroval opitý a zabil piatich ľudí na zastávke MHD.

Na štvrtkovom hlavnom pojednávaní priznal vinu, senát Mestského súdu Bratislava I preto rozhodoval len o výške trestu. „Som vinný,“ povedal pred súdom.

Súd prihliadal na poľahčujúce okolnosti

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo navrhol uložiť Dědečkovi minimálne 15-ročné väzenie. Hrozil mu trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo až na doživotie.

Chylo navrhol nižší trest, lebo podľa neho prevažovali poľahčujúce okolnosti. Súd s mimoriadnym znížením trestu súhlasil.

Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti.

Súd okrem iného zohľadnil priznanie obžalovaného a pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Dědeček sa vzdal práva na podanie odvolania. Prokurátor si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania

„Uložený trest považujem osobne za dosť prísny, ale prijali sme ho,“ povedal obhajca obžalovaného Jiří Kučera. O prísnom treste hovoril aj vzhľadom na vek svojho klienta.

Inzercia

Prokurátor podal na Dědečka v závere marca obžalobu pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia. Vo svojej záverečnej reči poukázal na to, že obžalovaný doma požíval pred nehodou alkoholické nápoje. Dědeček podľa neho nekonal z nedbanlivosti, ale v nepriamom úmysle.

„Počas celého trestného konania bola spornou otázkou jedine právna kvalifikácia skutku,“ priblížil prokurátor. Víta, že si súd osvojil kvalifikáciu skutku uvedenú v obžalobe.

Lehotu na odvolanie si ponechal z dôvodu, že rozhodovanie o opravných prostriedkoch je v rukách vedúceho prokurátora. „Vec mu budem referovať a tlmočiť mu budem aj odôvodnenie súdu,“ podotkol Chylo.

Rodiny obetí sú nespokojné

„Tento skutok vyvolal oprávnene obrovské emócie,“ podotkol obhajca obžalovaného Jiří Kučera. Poukázal na to, že Dědeček si uvedomuje následky, ktoré spôsobil svojím konaním. Navrhol súdu, aby vzal do úvahy všetky poľahčujúce okolnosti.

Obžalovaný sa vo svojej záverečnej reči ospravedlnil poškodeným. „Budem vás po zvyšok svojho života prosiť o odpustenie,“ povedal Dědeček.

Splnomocnenec jednej z rodín obetí Patrik Benčík vyjadril nesúhlas s výškou uloženého trestu. „Pätnásť rokov je veľmi málo,“ povedal s tým, že trest skôr zodpovedá tomu, ako keby išlo o konanie o dohode o vine a treste.

Päť mŕtvych a niekoľko zranených

Dopravná nehoda na bratislavskej zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova si 2. októbra 2022 vyžiadala päť mŕtvych a niekoľko zranených osôb. Obžalovaný podľa obžaloby šoféroval v štádiu ťažkého stupňa opitosti.

Jeho automobil dosiahol rýchlosť 143 kilometrov za hodinu. K stretu s prvou osobou údajne prišlo pri rýchlosti 107 kilometrov za hodinu. Na zastávke sa nachádzalo približne 40 ľudí.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 7 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.