Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 08:48

V Kirgizsku zatkli vyše 30 ľudí podozrivých z prípravy prevratu

Krajina si dlhodobo užívala relatívnu slobodu tlače a politický pluralizmus, tamojšie mimovládne organizácie však v poslednom období kritizujú rastúci tlak voči médiám a občianskej spoločnosti.

Viac než 30 ľudí zatkli v Kirgizsku pre obvinenia, že pripravovali štátny prevrat, uviedla tamojšia štátna bezpečnostná služba GNKB. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

GNKB tvrdí, že členovia skupiny chceli vyvolať nepokoje, aby mohli „násilne prevziať moc“ v krajine. K zatýkaniu podozrivých došlo v priebehu pondelka, len deň po návšteve predsedu Európskej rady Charlesa Michela v Kirgizsku. Tamojší prezident Sadyr Žaparov pri tejto príležitosti vyjadril pripravenosť spolupracovať s Európskou úniou.

Kirgizsko si dlhodobo užívalo relatívnu slobodu tlače a politický pluralizmus, tamojšie mimovládne organizácie však v poslednom období kritizujú rastúci tlak voči médiám a občianskej spoločnosti, konštatuje AFP.

V tejto chudobnej stredoázijskej krajine s väzbami na Rusko a Čínu od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 a následného nadobudnutia nezávislosti rezignovali už traja prezidenti – v dôsledku politických kríz súvisiacich s korupciou, rodinkárstvom a volebnými podvodmi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.