Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 06:39

Zničená ukrajinská priehrada

Zaplavených je viac ako 20 obcí. Následky sú katastrofálne, tvrdí Kyjev

Zaplavených je viac ako 20 obcí. Následky sú katastrofálne, tvrdí Kyjev

Foto: TASR/AP

Vodná elektráreň nachádzajúca sa pri poškodenej priehrade Nova Kachovka na rieke Dneper bola úplne zničená.

Kachovská priehrada

  • Ruskom okupovaná priehrada leží na rieke Dneper v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti.
  • Nachádza sa päť kilometrov od mesta Nova Kachovka, v ktorom žije viac ako 40-tisíc obyvateľov.
  • Vybudovaná bola v roku 1965. Ide o jednu z najväčších stavieb tohto druhu na Ukrajine.
  • Priehrada je 30 metrov vysoká a dlhá 3,2 km. 
  • Voda v nej mala objem 18 kubických kilometrov, čo je približne 50-krát viac ako Liptovská Mara.
  • Vodou zásobuje aj polostrov Krym a je zdrojom chladenia pre Záporožskú jadrovú elektráreň.

Dianie sme sledovali online:

21.14 Biely dom oznámil, že výbuch, ktorý zničil Kachovskú priehradu na Ukrajine, si pravdepodobne vyžiada množstvo životov. Dodal, že konkrétny dôkaz o páchateľovi ešte stále nie je k dispozícii. 

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že výbuch spôsobil výrazné škody na priehrade. Upozornil , že Washington tento incident stále pozorne skúma predtým, než určí páchateľa. "Ešte stále sa pokúšame pozbierať informácie a hovoriť s Ukrajincami," povedal.

Na otázku, či útok na priehradu predstavuje vojnový zločin, povedal, že úmyselné zničenie civilnej infraštruktúry nie je zákonmi vojny povolené.


19:01 Najvyšší lídri Rady Európy odsúdili zničenie priehrady Nova Kachovka.

Minister zahraničných vecí Lotyšska a predseda Výboru ministrov Rady Európy Edgars Rinkevičs, predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Tiny Kox a generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová v spoločnom vyhlásení v mene 46-člennej organizácie dôrazne odsúdili zničenie priehrady na Dnepri.

„Takýto neuvážený čin viedol k vysídleniu mnohých civilistov, ohrozil ich živobytie a vytvoril riziko ďalšej nezmyselnej humanitárnej krízy. Veľmi nás znepokojujú aj potenciálne nebezpečné dôsledky na životné prostredie, energetickú bezpečnosť a jadrovú bezpečnosť, ktoré môžu presahovať hranice Ukrajiny,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Rada Európy pripomenula, že priehrada Nova Kachovka je okupovaná od prvých dní „brutálnej, neopodstatnenej a nevyprovokovanej“ agresie Ruskej federácie proti Ukrajine.

„Rusko nesie plnú zodpovednosť za porušovanie medzinárodného humanitárneho práva a vojnové zločiny vrátane útokov na civilnú a kritickú infraštruktúru. Rada Európy je odhodlaná podporovať a presadzovať národné a medzinárodné snahy o zabezpečenie zodpovednosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Rinkevičs, Kox a Pejčinovičová Buričová spresnili, že už čoskoro bude spustený medzinárodný register škôd spôsobených agresiou Ruskej federácie proti Ukrajine ako prvý nevyhnutný a právne záväzný prvok budúceho medzinárodného kompenzačného mechanizmu. (tasr)


18:42 Ruské útoky na ukrajinskú kritickú civilnú infraštruktúru dosiahli v utorok nový vrchol zničením Kachovskej priehrady a vodnej elektrárne. Európska únia tento útok dôrazne odsudzuje, uviedli v spoločnom vyhlásené šéf európskej diplomacie Josep Borrell a eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Útokom na priehradu sa „odhaľuje nový rozmer ruských zverstiev“, ktorý môže predstavovať porušenie medzinárodného práva, najmä humanitárneho.

Záplavy v povodí rieky Dneper ohrozujú životy státisícov civilistov v približne 80 obciach vrátane mesta Cherson, čo výrazne zhoršuje už aj tak zúfalú humanitárnu situáciu v tejto oblasti, upozornili predstavitelia EK.

„Pokles hladiny vody v priehrade môže mať tiež vplyv na Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá čerpá z priehrady vodu na chladenie reaktorov,“ upozornili Borrell a Lenarčič.

Takéto konanie je „nezodpovedné a neakceptovateľné“ a podľa nich týmto „zúfalým činom“ Rusko pokračuje v bezohľadnom ohrozovaní riadneho fungovanie bezpečnostných systémov ZAES a koná v jasnom rozpore s rezolúciami Rady guvernérov a Generálnej konferencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ako aj s piatimi zásadami generálneho riaditeľa MAAE na zaistenie jadrovej bezpečnosti a ochrany v elektrárni.

EÚ ukrajinským orgánom ponúkla okamžitú pomoc v prípade potreby. Ukrajina môže požiadať o pomoc v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany (UCPM).

„Sme pripravení riešiť akékoľvek bezprostredné potreby vrátane poskytnutia potravín a pitnej vody,“ odkázali Borrell a Lenarčič.

Útoky na kritickú civilnú infraštruktúru môžu byť zaradené medzi vojnové zločiny a EÚ je odhodlaná zabezpečiť, aby v súlade s medzinárodným právom bola vyvodená zodpovednosť voči všetkým páchateľom vojnových zločinov a iných obzvlášť závažných zločinov. (tasr)


16:31 Zábery zo zaplaveného Chersonu. Foto: TASR/AP


15:49 Svet musí reagovať na zničenie priehrady Nova Kachovka, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom z útoku obvinil Rusko.

„Svet musí reagovať,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram. Dodal, že Rusko je zodpovedné za výbuch stavby, ktorý nastal v noci o 02.50 h miestneho času (01.50 SELČ).

„Toto je len jeden ruský teroristický čin. Je to len jeden ruský vojnový zločin,“ napísal Zelenskyj. Zároveň Rusko obvinil z páchania ekocídy.

„Rusko je vo vojne so životom, s prírodou, s civilizáciou. Rusko musí opustiť ukrajinskú zem a musí sa plne zodpovedať za svoj teror,“ uviedol ukrajinský prezident. (afp, tasr)


15:37 Satelitné snímky spoločnosti Planet Labs PBC ukazujú škody na priehrade.

Foto: TASR/AP – Planet Labs PBC

Foto: TASR/AP – Planet Labs PBC


14:40 Kyjev uviedol, že po útoku na Kachovskú priehradu bolo zaplavených 24 ukrajinských obcí.

Ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko zároveň potvrdil, že príslušné úrady už z postihnutej oblasti evakuovali „približne tisíc ľudí“. (tasr)

Evakuácia obyvateľov na stanici v Chersone:

Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP


14:26 Satelitné snímky ukazujú priehradu pred výbuchom a po ňom:


14:11 Kyjev požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

„Ukrajina vyzýva na mimoriadne zasadanie Bezpečnostnej rady OSN a predkladá otázku tohto ruského teroristického činu (aj) Rade guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE),“ uviedol vo vyhlásení ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. (afp, tasr)


14:02 Zničenie priehrady nezastaví oslobodzovanie okupovaných území, vyhlásila ukrajinská armáda.

Ukrajina disponuje „všetkými potrebnými plavidlami a pontónovými mostmi na prekonanie vodných prekážok“, uvádza sa vo vyhlásení oddelenia armády pre strategickú komunikáciu.

Ruskí okupanti vyhodili Kachovskú priehradu do vzduchu „zo strachu pred ukrajinskou armádou“, uviedli ozbrojené sily Kyjeva na platforme Telegram. Ruskí vojaci podľa nich totiž inak nedokázali čeliť profesionálne vycvičeným Ukrajincom vybaveným najnovšími zbraňami.

Na Ukrajine sa očakáva dlho ohlasovaná protiofenzíva, ktorej časový plán ani konkrétny smer nie sú známe, pripomína DPA. Dolný tok rieky Dneper sa mohol v dôsledku zničenia priehrady stať takmer nepriechodným, preto sú vojenské dôsledky tejto udalosti zatiaľ nepredvídateľné, podotkla armáda. Ako dodala, Ukrajina je pripravená na obnovu oblastí, ktoré budú oslobodené spod ruskej okupácie. (tasr, dpa)


13:37 Správy o útokoch na vodnú elektráreň Kachovka, ktorú okupujú ruské invázne sily, sa začali objavovať už v októbri minulého roku.

Ruský generál Sergej Surovikin vtedy vyhlásil, že na hrádzu elektrárne sa pripravuje raketový útok. O dva dni neskôr obvinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Moskvu zo zamínovania Kachovskej priehrady. Americký Inštitút pre štúdium vojny taktiež varoval, že Rusko zrejme pripravuje na túto priehradu útok „pod falošnou vlajkou“, z ktorého by následne obvinilo Ukrajinu. (tasr)


13:16 Prezidentka Zuzana Čaputová odsúdila útok na ukrajinskú priehradu a nazvala ho „ďalším príkladom brutality ruskej agresie“.

„Zničenie priehrady Nova Kachovka je hrozným činom s rozsiahlymi a priamymi následkami pre obyvateľstvo a životné prostredie. Je to ďalší príklad brutality ruskej agresie proti Ukrajine,“ napísala Čaputová.


13:01 Zničenie priehrady je otrasný čin, ktorý ukazuje brutalitu Ruska vo vojne na Ukrajine, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na summite Bukureštskej deviatky na Bratislavskom hrade.

Šéf NATO upozornil, že zničenie priehrady ohrozuje tisícky civilistov a spôsobí závažné poškodenie životného prostredia. (tasr)

Foto: TASR/AP

Inzercia


12:55 Kremeľ vyhlásil, že útok na Kachovskú priehradu bol „úmyselnou sabotážou“ Kyjeva, ktorý vraj chcel týmto spôsobom odrezať od dodávok vody anektovaný Krymský polostrov

„Už teraz môžeme jednoznačne vyhlásiť, že to bola úmyselná sabotáž zo strany Kyjeva,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Jedným z cieľom bolo pripraviť Krym o vodu,“ dodal.


12:44 Rusko ostreľuje oblastnú metropolu Cherson v čase, keď tam prebieha evakuácia civilistov. Podľa tamojších médií tam utrpeli v dôsledku ruského ostreľovania zranenia dvaja policajti. Denník Guardian pripomína, že informácie nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť. (tasr, guardian)


12:41 Po zničení priehrady sa do Dnepra dostalo 150 ton motorového oleja, uviedla ukrajinská prezidentská poradkyňa pre oblasť komunikácie Daria Zarivnová.

Kyjev už predtým uviedol, že poškodenie priehrady spôsobilo okrem ohrozenia civilného obyvateľstva aj rozsiahlu ekologickú katastrofu a jeho dôsledky sú už teraz „katastrofálne“. (tasr)


12:35 Ukrajina označila na pôde Medzinárodného trestného súdu v Haagu Rusko za „teroristický štát“ a obvinila ho zo zničenia priehrady.

„Rusko dnes vyhodilo do vzduchu veľkú priehradu v Novej Kachovke, čím vyvolalo rozsiahle evakuácie civilistov a veľké ekologické škody,“ povedal predstaviteľ Ukrajiny pri súde Anton Korynevyč. Zároveň poukázal na to, že zo strany Moskvy ide o ďalší akt v rámci vlny ničenia, ktorá trvá už roky.

Na sudcov sa Korynevyč obrátil počas prerokúvania prípadu, v ktorom Kyjev žaluje Rusko v súvislosti s anexiou Krymu v roku 2014 a vyzbrojovaním separatistov na východnej Ukrajine pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022. (tasr, afp)


12:02 Ruskom okupované mesto Nova Kachovka je po poškodení priehrady „zaplavené“, uviedli v utorok ruské tlačové agentúry.

Ruskom dosadené úrady podľa agentúry DPA vyhlásili v meste núdzový stav. Hladina vody tam medzičasom vystúpila do výšky 12 metrov, povedal Moskvou vymenovaný primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev pre ruskú štátnu televíziu.

Pod vodou je aj totálne zničená vodná elektráreň, ktorá sa nachádza pri priehrade. Na Ruskom okupovanom brehu rieky Dneper záplavy podľa Leontieva postihli dovedna 600 domov a tri obce. (tasr, afp, dpa)


11:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí o „ruských teroristoch“. „Zničenie priehrady vodnej elektrárne Kachovka len potvrdzuje celému svetu, že musia byť vyhnaní zo všetkých kútov ukrajinskej krajiny,“ píše.


11:17 Česko pošle Ukrajine v súvislosti so zničením priehrady desať miliónov korún (približne 425-tisíc eur).

Mimoriadnu finančnú pomoc schválil v utorok minister zahraničných vecí Jan Lipavský. 

Poskytnuté financie majú podľa stanice ČT24 pomôcť pri evakuácii civilistov a riešení následkov zničenia priehrady. Ide o najvyššiu čiastku, ktorú môže ministerstvo poskytnúť bez schválenia vládou.

Rusko podľa českého ministra zahraničných vecí naďalej posúva hranice svojej agresie. „Útok na priehradu Nova Kachovka nad obývanými oblasťami je porovnateľný s použitím zbrane hromadného ničenia proti civilistom. Táto brutalita bude odsúdená a potrestaná!“ napísal Lipavský na Twitteri. (tasr, čt24)


10:38 Vodná elektráreň nachádzajúca sa pri poškodenej priehrade Nova Kachovka na rieke Dneper bola úplne zničená, vyplýva z utorkových vyjadrení ruských i ukrajinských predstaviteľov.

Je „zrejmé“, že oprava zničenej vodnej elektrárne nie je možná, povedal Moskvou dosadený primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev pre štátnu televíziu. Ukrajinský operátor spomínanej vodnej elektrárne taktiež potvrdil, že hydroelektráreň bola totálne zničená. (tasr, dpa)


10:35 Zábery zničenej priehrady:


10:32 Šéf Európskej rady Charles Michel prisľúbil, že voči Rusku bude vyvodená zodpovednosť za „vojnový zločin“ ničenia civilnej infraštruktúry.

Uviedol, že je „šokovaný“ útokom na priehradu Nova Kachovka. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Som šokovaný bezprecedentným útokom na priehradu Nova Kachovka. Ničenie civilnej infraštruktúry sa jasne kvalifikuje ako vojnový zločin – a budeme za to brať Rusko a jeho predstaviteľov na zodpovednosť,“ napísal Michel na sociálnych sieťach.


10:08 Priehrada Nova Kachovka, ktorú ruské sily obsadili na začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu, do veľkej miery zásobuje vodou ukrajinský Krymský polostrov, nelegálne anektovaný Moskvou ešte v roku 2014, pripomína AFP.

Priehrada bola na rieke Dneper vybudovaná za sovietskej éry v roku 1965. Ide o jednu z najväčších stavieb tohto druhu na Ukrajine.

Rusko na začiatku invázie vo februári minulého roka obsadilo aj Chersonskú oblasť, počas uplynulej jesene sa však ukrajinskej armáde podarilo sčasti ju oslobodiť – vrátane rovnomenného hlavného mesta Cherson.

Priehrada Nova Kachovka však zostala pod kontrolou ruských jednotiek. Pred možnou sabotážou na priehrade Nová Kachovka varujú ukrajinské úrady už niekoľko mesiacov, píše DPA.

Foto: TASR/AP


10:01 Ukrajina tvrdí, že poškodenie priehrady zvýšilo hrozbu jadrovej katastrofy.

Ukrajina obvinila Moskvu zo zničenia priehrady s cieľom spomaliť ukrajinskú ofenzívu, pričom upozornila, že následky tohto kroku „sú už teraz katastrofálne“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Cieľ teroristov je zjavný – vytvoriť prekážky pre ofenzívne akcie ozbrojených síl,“ uviedol ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak.

Ako zároveň upozornil, stúplo aj riziko jadrovej katastrofy, poškodená priehrada sa totiž nachádza zhruba 150 kilometrov od Záporožskej jadrovej elektrárne.

„Svet sa opäť raz ocitol na pokraji nukleárnej katastrofy, pretože Záporožská jadrová elektráreň stratila svoj zdroj chladenia. A toto nebezpečenstvo teraz rapídne stúpa,“ dodal Podoľak.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni v utorok medzitým uviedla, že „neexistuje bezprostredné jadrové bezpečnostné riziko“ v elektrárni v Záporoží, ktorá je najväčším zariadením takéhoto typu v Európe.

„MAAE si je vedomé správ o poškodení priehrady Nova Kachovka na Ukrajine; experti MAAE v Záporožskej jadrovej elektrárni podrobne monitorujú situáciu; v elektrárni momentálne nie je bezprostredná jadrová bezpečnostná hrozba,“ uviedla agentúra na sociálnej sieti Twitter.


9:47 Z poškodenia priehrady sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev.

Ukrajina obvinila Rusko, že priehradu zničilo, aby spomalilo ofenzívne akcie ukrajinskej armády v oblasti. Moskva zo zodpovednosti za poškodenie priehrady viní jednotky Kyjeva, ktoré ju vraj ostreľovali. (tasr)


9:15 V ohrozenej zóne pri priehrade je 16-tisíc ľudí; zaplavilo viacero dedín.

Evakuácie civilistov z postihnutých lokalít v povodí rieky Dneper sa už začali, uviedli v utorok tamojšie ukrajinské úrady. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Ukrajinský gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin uviedol, že k záplavám v dôsledku poškodenia priehrady došlo v ôsmich oblastiach pozdĺž Dnepra, a upozornil, že hladina vody môže do piatich hodín dosiahnuť kritickú úroveň.

Prokudin podľa agentúry DPA uviedol, že evakuácie sa začali na ľavom brehu rieky Dneper (ukr. Dnipro), kde sa nachádza aj oblastná metropola Cherson.


8:28 Moskvou dosadené miestne úrady potvrdili, že časť priehrady Nova Kachovka bola „čiastočne zničená“.


8:19 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj urgentne zvolal zasadanie svojej Národnej bezpečnostnej rady.


7:53 Šéf vojenskej správy Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin vo videu zverejnenom v aplikácii Telegram krátko pred 07.00 h povedal: „Ruská armáda spáchala ďalší teroristický čin.“ A varoval, že voda dosiahne do piatich hodín „kritickú výšku hladiny“.

Foto: TASR/AP-Maxar


7:46 Ukrajina vyzvala obyvateľov ďalej popri rieke Dneper, aby sa evakuovali, a varovala pred záplavami na územiach po prúde.

Ukrajinské ministerstvo vnútra apelovalo na obyvateľov desiatich dedín na pravom brehu rieky a niektorých častí mesta Cherson, aby si zhromaždili základné dokumenty a domáce zvieratá, vypli domáce spotrebiče a odišli. Zároveň ministerstvo varovalo pred prípadnými dezinformáciami.


7:30 Ukrajina v utorok ráno obvinila Rusko, že vyhodilo do vzduchu veľkú priehradu Nova Kachovka na rieke Dneper v južnej Chersonskej oblasti, a nariadila evakuácie ľudí zo záplavových zón.

Informovala o tom tlačová agentúra AP. Priehrada sa nachádza v tej časti Chersonskej oblasti, ktorú okupujú ruské sily.

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 2 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.