ECB plánuje stiahnuť 500-eurovú bankovku z obehu

Šéf ECB Mario Draghi poukázal na to, že 500-eurová bankovka sa často využíva na kriminálne účely.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Podľa informácií nemeckého denníka Handelsblatt 500-eurová bankovka končí. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) by na svojom zasadnutí 4. mája mala rozhodnúť o tom, akým spôsobom sa uskutoční jej stiahnutie z obehu, uviedol denník s odvolaním sa na zdroje z finančných kruhov. ECB sa k uvedeným informáciám nechcela vyjadriť. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa Handelsblattu má Rada guvernérov niekoľko možností. Všetky scenáre však predpokladajú že 500-eurovú bankovku bude kedykoľvek možné vymeniť v centrálnej banke. Bankovkou sa tiež zatiaľ bude dať normálne platiť. Scenáre sa líšia len v tom, ako rýchlo banka zorganizuje výmenu bankovky.

Šéf ECB Mario Draghi poukázal na to, že 500-eurová bankovka sa často využíva na kriminálne účely. "Je nástrojom pre nezákonné aktivity."

V marci bolo v obehu 594 miliónov 500-eurových bankoviek, čo je len 3,2 % z takmer 18,6 milióna všetkých eurových bankoviek s rozličnými nominálnymi hodnotami. Na 500-eurové bankovky však pripadá s 297 miliardami eur 27,8 % hodnoty všetkých eurových bankoviek. Najčastejšou eurovou bankovkou je 50-ka, z ktorej je v obehu 8,4 miliardy kusov (45 %) v celkovej hodnote 418 miliárd eur (39 %). Najmenej používanou bankovkou je 200-eurová, z ktorej je v obehu len 209 miliónov kusov (1,1 %).

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Európska centrálna banka Handelsblatt
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
Dôležité pred 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že novým hlavným veliteľom ukrajinskej armády bude bývalý veliteľ pozemných síl Mychajlo Drapatyj. V tejto funkcii nahradí Olexandra Syrského.

pred 6 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 9 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť