Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2023, 20:23

Rakúski sociálni demokrati ohlásili nesprávneho víťaza volieb lídra strany

Babler má v rámci SPÖ ľavicovejšie názory ako Doskozil a tvrdí o sebe, že je marxisticky orientovaný.

Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) odvolala výsledok víkendového hlasovania o lídrovi strany, pretože v dôsledku počítačovej chyby bol za víťaza vyhlásený nesprávny kandidát.

Na zjazde SPÖ, hlavnej stredoľavicovej opozičnej strany v Rakúsku, v sobotu za tesného víťaza hlasovania a nového lídra strany vyhlásili Petra Doskozila, hajtmana spolkovej krajiny Burgenland Hans. Strana však dnes narýchlo zvolala tlačovú konferenciu, na ktorej oznámila, že hlasovanie vyhral iný kandidát. Je ním verejnosti menej známy Andreas Babler, starosta mesta Traiskirchen v spolkovej krajine Dolné Rakúsko neďaleko Viedne.

Podľa vedúcej volebnej komisie SPÖ Michaely Grubesovej získal Babler 317 hlasov a Doskozil 280, uviedla rakúska agentúra APA. 

Ako uviedla Grubesová, dnes hlasy prepočítali, pretože v pôvodnom súčte jeden chýbal. Počas prepočítavania sa prišlo na to, že v sobotu ohlásený výsledok bol opačný v dôsledku počítačovej chyby pri vkladaní údajov do tabuľky.

Grubesová sa ospravedlnila Doskozilovi a uviedla, že na potvrdenie výsledkov sa nemusí konať ďalší zjazd strany.

Inzercia

Aby sa odstránili všetky pochybnosti a strana sa pohla s istotou vpred, Babler chce požiadať o opätovné prepočítanie hlasov. Zároveň sa ospravedlnil za dojem, ktorý SPÖ v posledných týždňoch zanechala a prisľúbil, že bude pracovať na návrate strany na politický vrchol.

Sociálni demokrati boli naposledy súčasťou vládnej koalície po voľbách v roku 2017. V parlamentných voľbách v roku 2019 získali 21,2 percenta hlasov, čo bol najhorší volebný výsledok od roku 1970 a umiestnili sa ďaleko za konzervatívnou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP), ktorá teraz vládne so Zelenými.

SPÖ sa v súčasnosti umiestňuje v predvolebných prieskumoch na druhom mieste za krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorá ťaží z frustrácie spoločnosti spôsobenej vysokou infláciou. FPÖ používa na získanie podpory pre seba príznačnú tvrdú rétoriku v otázke migrácie, píše AP.

Babler má v rámci SPÖ ľavicovejšie názory ako Doskozil a tvrdí o sebe, že je marxisticky orientovaný. Od apríla 2014 je starostom Traiskirchenu, kde sídli najväčšie centrum pre prijímanie utečencov v Rakúsku.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Pri Senici spadlo malé lietadlo, zahynuli pri tom dvaja ľudia. Podľa informácií teleízie Markíza sa tragédia stala pri mestskej časti Čáčov. Lietadlo vraj predvádzalo akrobatické manévre a pilot stratil kontrolu nad strojom. (tvnoviny.sk)
 

pred 4 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.