Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. apríl 2016

Moravčík si splnil sen titulom najlepšieho thajského boxera na svete

Stal sa interkontinentálnym šampiónom najprestížnejšej organizácie WMC vo váhovej kategórii do 76,2 kg. Rozhodol o tom víkendový zápas v Žiline, v ktorom na body zdolal v päťkolovom súboji po tri minúty Thajčana Kema Bernenunga.

Kľúčom úspechu Vladimíra Moravčíka z Banskej Bystrice bola tvrdá a náročná príprava. Hlavnú časť absolvoval v Holandsku, ktoré uprednostnil pred kolískou tohto športu Thajskom. "V Holandsku je iná škola než v Thajsku. Tam sa presadzujú viac údery rukami. Veril som, že táto cesta môže sláviť úspech, pretože Thajčania sú v klinčoch a kopoch svetovou špičkou a je v podstate nemožné sa im v tomto smere vyrovnať. Pobral som sa teda inou cestou. To, čo som v Holandsku natrénoval, mi v samotnom zápase vychádzalo," rozhovoril sa pre TASR Vladimír Moravčík a k samotnému titulovému zápasu poznamenal: "Začínal som si práve cez ruky veriť. Prechádzal som do lakťov a následne i do klinčov a kolien. Podarilo sa mi súpera v druhom alebo v treťom kole otvoriť nad ľavým okom a získať titul, po ktorom som veľmi túžil."

Moravčík bojoval o interkontinentálny svetový titul WMC už v roku 2012 v nižšej váhovej kategórii. Prehral vtedy s thajskou jednotkou Yodsanklaiom Fairtexom v treťom kole po tvrdom údere od súpera spôsobom RSC. "Dlho som sa psychicky dostával z tejto prehry. Musel som ísť odznova. Prešiel som na vyššiu váhu a postupne som vyzval najprv európskeho šampióna Marca Piquého a až po výhre nad ním som mohol požiadať o svetový titulový zápas WMC. Prišiel teda na rad druhý pokus a znova mi asociácia prisúdila thajského boxera, držiteľa opasku v tejto váhovej kategórii. Prípravu som tentoraz poňal iným štýlom, nešiel som do Thajska, ale do spomínaného Holandska, obetoval som tomu absolútne všetko a vyšlo to," netajil "Drakula" ako Moravčíka v thajskom boxe prezývajú.

Banskobystričan začal s týmto náročným a v slovenských zemepisných šírkach nie veľmi rozšíreným športom v roku 2001. Už vtedy si zaumienil, že získa svetový titul najprestížnejšej asociácie WMC. "Bol to môj sen a teraz som si ho splnil. Viac sa už získať v thajskom boxe nedá. Toto je strop, v tomto športe absolútny vrchol, méta, po ktorej som vždy túžil," priznal Vladimír Moravčík, ktorý sa chce vo svojich 34 rokoch už zamerať viac na kickbox a trénerstvo. "Tento titulový zápas je v mojej kariére zlomovým. Predsa len mám svoj vek a ak by som ho nevyhral, možno by už takáto šanca nikdy neprišla. Teraz sa chcem viac venovať kickboxu, konkrétne pravidlám K1. Už som absolvoval nejaké zápasy, takže rád prijmem ponuku od najprestížnejšej organizácie v tomto športe K1 Glory. Plánujem otvoriť aj školu thajského boxu, založiť vlastný klub a vychovávať nových šampiónov, venovať sa svojim zverencom, trénerstvu a chodiť s nimi po súťažiach. Uvidím, čo prinesie budúcnosť," dodal Moravčík, ktorý získal vo svojej kariére štyri tituly majstra sveta, tri európske a dva interkontinentálne.

Inzercia

Odporúčame