Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 14:22

Europarlament spochybnil maďarské predsedníctvo Rady EÚ

Poslancov znepokojujú aj správy o zastrašovaní, napríklad o návštevách tajnej polície v kanceláriách spoločností v strategických oblastiach priemyslu. Ich cieľom má byť, aby ich dostali pod kontrolu ľudí z blízkeho kruhu premiéra.

Europoslancov znepokojuje stav hodnôt EÚ v Maďarsku, ktorý sa zhoršuje v dôsledku úsilia vlády aj napriek tomu, že Európsky parlament aktivoval mechanizmus podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy. Ide najmä o prijímanie zákonov bez dostatočnej parlamentnej kontroly a verejných konzultácií, zneužívania stavu ohrozenia, ochrany oznamovateľov s cieľom oslabiť práva LGBTIQ+ osôb a slobody prejavu a porušovania sociálnych a pracovných práv učiteľov.

Uznesenie v nadväznosti na stredajšiu rozpravu v pléne EP o situácii v oblasti právneho štátu a základných práv v Maďarsku a zmrazení finančných prostriedkov EÚ podporilo 442 poslancov, 144 bolo proti a 33 sa zdržalo. 

Uznesenie odsudzuje kampane maďarskej vlády proti EÚ. Ich cieľom je odvrátiť pozornosť od nedodržiavania európskych hodnôt a systematickej korupcie. Dokument vyzýva maďarskú vládu, aby zosúladila pravidlá volieb s medzinárodnými normami pred eurovoľbami v roku 2024.

Poslancov znepokojujú aj správy o zastrašovaní, napríklad o návštevách tajnej polície v kanceláriách spoločností v strategických oblastiach priemyslu. Ich cieľom má byť, aby ich dostali pod kontrolu ľudí z blízkeho kruhu premiéra.

Europarlament upozornil, že maďarský rozpočet na rok 2022 deväťdesiatpäťkrát upravil vládny dekrét. Podľa europoslancov to bráni riadnej kontrole a poukazuje na nedostatky v nakladaní s verejnými financiami.

Predsedníctvo Rady EÚ má dôležitú úlohu pri presadzovaní právnych predpisov, zabezpečovaní kontinuity programu EÚ a zastupovaní členských krajín vo vzťahoch s ostatnými inštitúciami. Poslanci sa pýtajú, ako bude Budapešť schopná dôveryhodne plniť tieto úlohy vzhľadom na svoje zlyhania.

Preto žiadajú členské štáty nájsť riešenie a upozornili, že Európsky parlament by mohol prijať vhodné opatrenia, ak ho nenájdu.

Stála spravodajkyňa EP pre Maďarsko, Gwendoline Delbosová-Corfieldová z Francúzska uviedla, že EP jednotne vyjadril hlboké znepokojenie nad zhoršením situácie v oblasti právneho štátu v Maďarsku. "Uvoľnenie zmrazených finančných prostriedkov EÚ v tejto fáze by Fideszu umožnilo pokračovať vo svojich útokoch na základné práva. Nastal čas, aby Rada EÚ pochybovala o tom, či členský štát, ktorý čelí právnemu konaniu podľa článku sedem, môže dôveryhodne zastávať predsedníctvo EÚ," opísala situáciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.