Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 14:15

Počet popráv v Iráne medziročne stúpol o 75 percent

„Irán sa svojvoľnou eskaláciou počtu popráv snaží v spoločnosti šíriť strach, aby potlačila protesty a udržala sa pri moci,“ uviedol Mahmood Amiry-Moghaddam, nórsko-iránsky neurovedec a aktivista.

Irán počas tohto roka popravil najmenej 307 ľudí a počet popráv obesením v máji prudko narástol na najvyššie hodnoty od roku 2015, informovala nórska skupina Iran Human Rights (IHR) bojujúca za ľudské práva. V máji obesením popravili 142 ľudí, čo v priemere predstavuje viac ako štyri popravy denne, dodáva IHR.

Skupina obviňuje Irán z toho, že zvýšením počtu popráv sa snaží zastrašiť obyvateľstvo v snahe potlačiť vlnu protestov. Tie prepukli v septembri po úmrtí mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorú zadržala polícia pre porušenie pravidiel obliekania.

V súvislosti s protestmi obesili sedem mužov, Amnesty International však upozorňuje, že v máji popravili ďalších troch. Siedmim poprava hrozí. Počet popráv však narástol aj v súvislosti s inými zločinmi, najmä s vraždami a drogovou trestnou činnosťou.

„Iránska islamská republika sa svojvoľnou eskaláciou počtu popráv snaží v spoločnosti šíriť strach, aby potlačila protesty a udržala sa pri moci,“ uviedol Mahmood Amiry-Moghaddam, nórsko-iránsky neurovedec a riaditeľ IHR. 

Amnesty International uvádza, že Irán je v ročných počtoch popráv na druhom mieste za Čínou.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zajtra pokračovať v sérii povolebných rokovaní s lídrami politických strán. O 9.30 prezidentka prijme predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho a o 11.00 predsedu KDH Milana Majerského. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.