Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 13:18

Nezaškolené deti

Do škôlky u nás stále nechodia tí, ktorí ju najviac potrebujú

Do škôlky u nás stále nechodia tí, ktorí ju najviac potrebujú

Ilustračné foto – TASR

Čo zistili analytici o deťoch, ktoré nechodia do materskej školy, a ako im pomôcť?

Od septembra 2021 je navštevovanie materskej školy povinné pre všetky päťročné deti. Napriek tomu, že trend rastie, predprimárne vzdelávanie na Slovensku navštevuje v porovnaní s priemerom krajín OECD menší podiel detí. K zvýšeniu zaškolenosti detí sme sa zaviazali aj v Pláne obnovy.

V septembri 2021 do škôlky chodievalo zhruba 96 percent päťročných, 82 percent štvorročných a 74 percent trojročných detí.

Analytici Inštitútu vzdelávacej politiky spracovali analýzu o dôvodoch nízkej účasti detí na predprimárnom vzdelávaní na Slovensku.

Podľa ich zistení je na Slovensku 28-tisíc nezaškolených detí. Z tohto počtu bolo zhruba 26-tisíc vo veku troch a štyroch rokov a  2 500 vo veku piatich rokov.

Takmer polovica nezaškolených detí mala trvalý pobyt v Košickom alebo Prešovskom kraji. V šiestich okresoch bolo nezaškolených viac ako tisíc 3- až 5-ročných detí (Košice-okolie, Spišská Nová Ves, Prešov, Kežmarok, Trebišov a Michalovce). Ide o regióny, v ktorých žije najviac detí v chudobných pomeroch.

Čo ešte zistili analytici o deťoch, ktoré nechodia do materskej školy?

 • častejšie pochádzajú z domácností s nízkymi príjmami, nízkym vzdelaním rodičov

 • častejšie sú z oblastí s horšou dostupnosťou materských škôl

 • je medzi nimi vyšší podiel rómskych detí

 • častejšie ide o deti s viacerými súrodencami do 6 rokov, zhoršeným zdravotným stavom

 • častejšie ide o deti, ktorých rodičia sú v priemere mladší, alebo deti s jedným rodičom

  Inzercia

Práve pre deti zo zlých sociálnych pomerov má pritom materská škola najväčší prínos.

„Je znepokojujúce, že kvôli neúčasti na predprimárnom vzdelávaní pravdepodobne prichádzajú tisíce detí o dôležité podnety pre ich kognitívny a sociálny rozvoj a tiež potenciálne aj o šance na dosiahnutie vyššieho vzdelania a vyšší príjem v budúcnosti,“ píšu analytici. „Podpora zaškolenosti by sa teda mala zamerať na kompenzáciu výdavkov pre rodiny s nízkymi príjmami.“

Čo odporúčajú analytici pre zvýšenie zaškolenosti?

 • kontaktovať rodičov päťročných detí ohľadom povinnosti dieťaťa navštevovať materskú školy a kontaktovať obec, v ktorej žije ohľadom dôvodov neúčasti a opatrení, ktoré obce v takýchto prípadoch uskutočňujú.

 • monitorovať kapacity v škôlkach a komunikovať s obcami s nedostatkom kapacít.

 • rozšíriť príspevok na dopravu do materskej školy pre všetky deti vo veku 3 – 5 rokov bez štátnej škôlky v obci. Súčasná kompenzácia výdavkov na dopravu sa týka len päťročných detí, pre ktoré je povinná. V septembri 2021 bolo zhruba 4 500 detí, vo veku 3 – 4 rokov, ktoré nemali v obci štátnu škôlku a zároveň nemali nárok na príspevok na dopravu.

 • odstrániť finančné bariéry pre prístup detí z nízkopríjmových rodín. Eliminovať finančné bariéry môže širšia kompenzácia výdavkov napríklad na pomôcky či hygienické vybavenie

 • oslovovať rodičov nezaškolených detí formou reprezentatívneho prieskumu, informačných kampaní, či komunitných stretnutí. Štát/obce môžu rodičov informovať o prínosoch materskej školy a možnostiach vzdelávania a následne vyhodnotiť efektivitu opatrenia, napríklad formou experimentu.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 80 percent okrskov pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer-SD, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska.

pred 3 hodinami

Hlas by uprednostnil viac koalíciu so Smerom než s Progresívnym Slovenskom. Naznačil to Erik Tomáš. Hlas bude pri rokovaní o možnej koalícii trvať na splnení svojho programu. Prioritami sú podľa Tomáša ich sociálne opatrenia a regionálny rozvoj. „Sme sociálna demokracia a logicky máme bližšie k tej druhej sociálnej demokracii, ale povedali sme si, že zatiaľ nebudeme v tomto smere dávať nejaké konkrétne vyjadrenia,“ povedal.

pred 3 hodinami

Postreh komentátora Postoja Martina Leidenfrosta: „Súdiac podľa bufetu, Saska chce reprezentovať nielen liberalizmus starého strihu, ale až praslovenského typu. Nie je tu nič, čo by sme očakávali u progresívcov, nič bezlepkové, vegánske, diétne ani žiadne chia semienka. Iba tvrdá klasika: štrúdle, výdatné chlebíky, majonézový šalát a mäso, mäso, mäso..., dva typy rezňov a tony guláša. Načisto tradičný slovenský bufet, s ktorým by saskári bodovali aj na cigánskej zábave. Nálada je tu dobrá, slovenský liberalizmus zrejme prežil.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.