Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 12:52

Minister školstva Bútora

Dotácia na učebnice je nízka, mrzí ma to

Minister poznamenal, že to súvisí aj s tým, že rozpočet nerátal s energetickou krízou, na ktorú muselo ministerstvo dať školám množstvo financií. V tejto súvislosti sa má stretnúť s ministrom financií a chce ešte v aktuálnom štátnom rozpočte hľadať zdroje.

Dotácia na učebnice na školský rok 2023/2024 je nízka. Po rokovaní vlády to poznamenal minister školstva Daniel Bútora s tým, že ho to mrzí. Zatiaľ však nevie povedať, či dôjde k jej zvýšeniu.

„Po minulé roky bývala dotácia niekde v intervale desiatich až 12 miliónov. Minulý rok bola o niečo vyššia, pretože kombinovala peniaze zo štátneho rozpočtu (11,3 milióna eur) a z plánu obnovy (7,5 milióna eur),“ poznamenal šéf rezortu školstva.

Tento rok je dotácia naplánovaná nižšie, a to vo výške 5,8 milióna eur zo štátneho rozpočtu. Ďalších 3,5 milióna eur z plánu obnovy má byť určených na učebnice druhých cudzích jazykov, doplnil.

Bútora poznamenal, že to súvisí aj s tým, že rozpočet nerátal s energetickou krízou, na ktorú muselo ministerstvo dať školám množstvo financií. V tejto súvislosti sa má stretnúť s ministrom financií a chce ešte v aktuálnom štátnom rozpočte hľadať zdroje. Ako riaditeľ školy by sa však pripravil na obidva scenáre, teda na verziu, že to vyjde, ale aj na tú, že sa to nepodarí vyrokovať. Problémom podľa jeho slov je aj to, že stúpli ceny učebníc.

Podľa Bútoru sa je potrebné pripravovať aj na tému digitálnej transformácie. „Pretože niektoré učebnice budú mať aj digitálnu podobu,“ uviedol.

„Tento rok sa môjmu predchodcovi Jánovi Horeckému podarilo zvýšiť prevádzkový normatív pre školy o 50 miliónov eur,“ dodal Bútora. Školy tak podľa neho získali relatívne väčšie zdroje. Priznal však, že školstvo je hlboko podfinancované.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 7 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.