Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 21:56

Bulharsko

Vládu má zostaviť Denkov, na poste premiéra sa bude striedať s Gabrielovou

Bulharsko ešte nemá skúsenosti s rotujúcim premiérskym postom. Tento kompromis bol však jedinou možnosťou na zloženie vlády.

Stredopravá strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) a prozápadný blok vedený Denkovovou stranou Pokračujeme v zmene (PP), sa minulý týždeň dohodli na vytvorení koaličnej vlády s rotujúcim postom premiéra. Snažia sa tak ukončiť už viac ako dva roky trvajúcu politickú patovú situáciu.

Vo voľbách z druhého apríla sa na prvom mieste umiestnila strana GERB, ktorá získala v 240-člennom jednokomorovom parlamente 69 kresiel. Blok pod vedením PP získal 64 kresiel.

Bývalej eurokomisárke Mariji Gabrielovej z GERB sa vládu zostaviť nepodarilo. Na premiérskom poste sa s bývalým ministrom školstva Denkovom vystrieda po deviatich mesiacoch.

Bulharsko ešte nemá skúsenosti s rotujúcim premiérskym postom. Tento kompromis bol však jedinou možnosťou na zloženie vlády. Gabrielovej sa totiž predtým nepodarilo získať podporu dvoch menších parlamentných strán, aby tak mohla zložiť vlastný kabinet.

V Bulharsku, ktoré je najchudobnejšou krajinou EÚ, sa za posledné dva roky konalo už päť parlamentných volieb, posledné v apríli. Vnútropolitická kríza znemožnila schváliť rozpočet, dosiahnuť pokrok v otázke vstupu do eurozóny alebo čerpať prostriedky z fondu EÚ na obnovu a reštrukturalizáciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

V Bratislave sa koná Konzervatívny summit, na ktorom vystúpia osobnosti z politiky, kultúry, cirkví, občianskej spoločnosti, médií, akademickej obce aj podnikateľskej sféry. Cieľom summitu je inšpirovať konzervatívnu scénu, zjednocovať sa v zásadných otázkach a povzbudzovať k odvážnemu a kompetentnému presadzovaniu konzervatívnych princípov a kresťanských hodnôt. Program podujatia a zoznam rečníkov a hostí nájdete tu.

pred 36 minútami

„Pre nás je Progresívne Slovensko s touto mentálnou výbavou neprijateľné. Program PS v hodnotovej oblasti je extrémistický,“ vraví predseda KDH Milan Majerský, ktorý pokladá súčasné preferencie niektorých strán za nadhodnotené a vysvetľuje, prečo by s progresívcami do koalície najradšej nešiel. Na druhej strane dodáva, že KDH si v hodnotových témach v parlamente nepôjde „promo jazdu“ len preto, aby sa ukázalo pred konzervatívnym svetom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.