Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. apríl 2016

Rakúsko: Voliči dnes rozhodujú o novom prezidentovi

Obyvatelia Rakúska začali dnes ráno hlasovať v prezidentských voľbách, ktoré sú považované za skúšku popularity vládnucej koalície sociálnych demokratov a ľudovcov.

Kandidáti podporovaní vládnymi stranami podľa prieskumov nemajú šancu na víťazstvo, čo v prípade Rakúska predstavuje novú situáciu, svedčiacu o veľkej nespokojnosti voličov, píšu zahraničné agentúry DPA a AP.

O funkciu spolkového prezidenta sa uchádza tentoraz päť mužov a jedna žena, spomedzi ktorých si môže vyberať približne 6,4 milióna občanov starších ako 16 rokov. Volebný víťaz vystrieda prezidenta Heinza Fischera, ktorý po 12 rokoch úradovania nemôže viac kandidovať.

Očakáva sa, že v prvom kole volieb nezíska žiadny z kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov a dvaja najúspešnejší tak postúpia do druhého kola, naplánovaného na 22. mája.

Podľa prieskumov majú dobrú šancu na postup do druhého kola bývalý šéf rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen, kandidát pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer, ako aj nezávislá uchádzačka Irmgard Grissová. Malú nádej na úspech majú, naopak, Rudolf Hundstorfer a Andreas Khol - kandidáti vládnucej koalície Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Prvé odhady volebných výsledkov by mali byť známe okolo 17.30 h.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.