Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2016

Rakúsko od pondelka dočasne obnoví hraničné kontroly v Burgenlande

Rakúska polícia začne v pondelok ráno o 8.00 h s kontrolami na východnej hranici republiky v spolkovej krajine Burgenland, a to v okresoch Neusiedl am See, Eisenstadt-vidiek, Mattersburg a Oberpullendorf.

Informoval o tom dnes rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Podľa správy sa s dočasnými kontrolami začne na väčších hraničných priechodoch na severe a v centrálnej časti Burgenlandu, pričom policajným hliadkam tu budú pomáhať pri kontrole tzv. zelenej hranice aj príslušníci rakúskeho Bundesheeru. Ráta sa s nasadením asi 60 vojakov, ktorých aktivity bude koordinovať rezort vnútra.

Nemecká tlačová agentúra DPA píše o obnovení kontrol na rakúsko-maďarskom úseku štátnej hranice.

Cieľom dočasného obnovenia kontrol je zabezpečiť, aby sa štátna hranica prekračovala iba cez priechody. Nikto nechce týmto opatrením sťažiť bežnú dopravu a pohyb cez hranice, zdôraznilo krajinské policajné veliteľstvo. V zdôvodnení prijatých opatrení sa spomína boj proti prevádzačstvu a ilegálnej migrácii.

V prípade nutnosti sa obnovenie hraničných kontrol môže rozšíriť aj na iné spolkové krajiny Rakúska.

V Burgenlande v uplynulých týždňoch zosilneli hlasy volajúce po obnovení hraničných kontrol, a to i zo strany predstaviteľov tamojšej červeno-modrej krajinskej vlády, aj opozície.

Začiatkom týždňa sa za kontroly vo vysielaní ORF vyjadril jednoznačne aj burgenlandský krajinský premiér, sociálny demokrat Hans Niessl, ktorý kritizoval zámer rezortu vnútra postaviť najskôr na juhu spolkovej krajiny plot na štátnej hranici a zdôraznil, že ide o nesprávnu prioritu, pričom za správnu označil práve obnovenie kontrol.

Niessl pripomenul tragédiu utečencov v mraziarenskom vozidle z minulého roka a zdôraznil, že čosi podobné sa nesmie zopakovať. Práve preto je potrebné prekaziť kriminálne aktivity bánd prevádzačov. Počet odhalených pašerákov ľudí v Burgenlande sa opäť zvyšuje, a to by bez obnovenia kontrol mohlo viesť k zopakovaniu vlaňajšieho scenára, vyplynulo z hajtmanových slov.

Inzercia

Odporúčame

Hamšíka čaká štyristý zápas v drese SSC Neapol

Hamšíka čaká štyristý zápas v drese SSC Neapol

Slovenského futbalového reprezentanta Mareka Hamšíka čaká jubilejný štyristý zápas v drese talianskeho klubu SSC Neapol. Kapitán tímu spod Vezuvu by nemal chýbať v základnej zostave trénera Maurizia Sarriho, ktorého zverenci si v pondelok na Olympijskom štadióne v Ríme zmerajú sily s domácim AS.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.