Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2016

Pan Ki-mun: Klimatickú dohodu OSN podpíše dnes rekordných 171 krajín

Predstavitelia 171 krajín, čo je rekordný počet počas jedného dňa, podpíšu na dnešnej slávnostnej ceremónii v newyorskom sídle OSN historickú dohodu o boji proti klimatickým zmenám, ktorú sa podarilo uzavrieť vlani v decembri v Paríži. Oznámil to generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

"Tvoríme históriu. V tejto sále prekonávame rekordy, a to je dobrá správa," vyhlásil Pan Ki-mun v úvode podujatia. "Ako dnes preukazujete samotným podpisovým aktom, moc budovať lepší svet je vo vašich rukách," odkázal prítomným zástupcom štátov sveta s tým, že ide o budúce generácie.
      

Podľa najvyššieho predstaviteľa OSN je svet v "pretekoch s časom" v súvislosti s rastúcimi teplotami, rekordným úbytkom zaľadnenia a rekordnou úrovňou oxidu uhličitého v atmosfére. "Éra konzumu bez dôsledkov sa skončila," vyhlásil Pan.
      

Juhokórejský diplomat, ktorý pripomenul, že otázky tzv. zmeny klímy boli jeho poprednou prioritou, odkedy sa pred deviatimi rokmi stal generálnym tajomníkom OSN, preto vyzval všetky krajiny na ratifikáciu dohody, aby mohla vstúpiť do platnosti čo najskôr.
      

Parížska dohoda nadobudne účinnosť, keď ju oficiálne ratifikuje 55 krajín, na ktoré pripadá najmenej 55 percent celosvetových emisií skleníkových plynov. USA a Čína, ktoré majú 40-percentný podiel na svetových emisiách, plánujú podľa vlastných vyjadrení pristúpiť k dohode ešte tento rok.
      

Pan Ki-mun informoval, že už dnes ratifikačné dokumenty Organizácii Spojených národov odovzdá 15 krajín, prevažne malých ostrovných štátov.
      

Francúzsky prezident Francois Hollande vo vystúpení na podpisovom podujatí povedal, že požiada parlament, aby Parížsku dohodu ratifikoval "do leta" tohto roka.
      

"Už nie je cesty späť," vyhlásil Hollande s výzvou na rýchle konanie na národnej úrovni. "Musíme zabezpečiť, že sa z našich slov stanú činy. Nikto nemá povinnosť urobiť všetko, ale každý má povinnosť prispieť svojím dielom," citovala ho agentúra DPA.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.