Prekvapilo nás, že Kiska začal sám hovoriť o rodine

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prekvapilo nás, že Kiska začal sám hovoriť o rodine

Jozef Kozák (zľava), Petra Heretová a Patrik Daniška u prezidenta Kisku (Foto: Kancelária prezidenta SR)

Prezident Andrej Kiska prijal v utorok večer zástupcov Národného pochodu za život. V Prezidentskom paláci boli Patrik Daniška, Petra Heretová a Jozef Kozák.

Ako stretnutie vyzeralo a aký postoj má prezident k pro life témam, hovorí pre Postoj Patrik Daniška.

Kto inicioval stretnutie s prezidentom Kiskom?

Hneď po Národnom pochode za život sme oslovili čelných predstaviteľov krajiny. Chceli sme sa uistiť, či zaznamenali, že tu bol pochod, na ktorý prišlo 80-tisíc ľudí.

Zároveň sme sa začali stretávať s predstaviteľmi politických strán, aby zapracovali do volebných programov naše návrhy.

Ešte pred voľbami sme sa stretli s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim. S prezidentom Kiskom sa podarilo stretnúť až teraz.

Čo bolo cieľom?

Chceli sme prezidentovi povedať o pochode a o pomoci tehotným matkám v núdzi. Dali sme mu prospekt „prolife metro“, teda zoznam organizácií, koré pomáhajú ženám v núdzi. Hovorili sme mu, že ženám sa dá reálne pomôcť. To sa mu páčilo.

Andrej Kiska je v otázke interrupcií skôr liberálnejší...

Áno, sám povedal, že má názor na poraty, ktorý je verejne známy, ale zároveň, že sa mu páči myšlienka pomoci. Je to niečo, čo ľudí spája a čo môže aj reálne pomôcť matkám a deťom.

Dohodli ste s ním aj niečo konkrétne?

Nabádali sme ho, aby aj túto tému zohľadňoval a hovoril o nej. Okrem toho sme ho pozvali do Rajeckých Teplíc do zariadenia organizácie Áno pre život. Dúfame, že bude môcť prísť, lebo v prípade takýchto návštev je dôležité, či má cestu do daného regiónu. Navyše, nedávno bol v Žiline aj na Orave.Pro liferi pozvali prezidenta do zariadenia organizácie Áno pre život v Rajeckých Tepliciach (Foto: Kancelária prezidenta SR)

Aký máte dojem zo stretnutia?

Mám pozitívny pocit, prezident sa nás veľa pýtal. Ocenil prácu organizácií, ktoré pomáhajú ženám.

Prezident Kiska síce nie je prolifer v užšom zmysle slova ako my, teda že by dotiahol do dôsledkov ochranu nenarodených detí. Súčasne si však myslím, že má cit pre charitatívno-spoločenský rozmer. Sám povedal, že pre nikoho nie je potrat ideálnym riešením, primárna voľba, a preto treba ženám pomôcť.

Jeho osobný postoj ste nerozoberali?

To nebolo cieľom. No otvorene sme povedali, že zastávame názor, že všetci ľudia bez rozdielu majú rovnakú ľudskú dôstojnosť a mali by mať aj rovnaké práva a my upozorňujeme, že sa to má vzťahovať aj na nenarodené deti.

Niečo vás počas návštevy prekvapilo?

Zaujímavé bolo, že prezident sám prišiel s témou pomoci rodine a podpory demografie. Hovoril o tom, aby rodiny mohli mať viac detí, že demografická situácia je zlá. To nás prekvapilo, lebo my sme túto tému nezačali otvárať. Urobil tak sám s tým, že to považuje za dôležité.

Tiež sám spomenul, ako mu jeden známy gynekológ hovoril o potratoch, že je to väčšinou problém pre zlú ekonomickú alebo sociálnu situáciu, v ktorej sa ocitnú ženy. Prezidentovi sa zdá dôležité, aby sa poskytovala pomoc matkám a ich rodinám.

Hodnotíte toto stretnutie ako jedno z tých lepších politických rokovaní, ktoré ste absolvovali?

Rozlišoval by som tie, kde sme stranám pred voľbami prezentovali našich 30 bodov. Skoro všetci vtedy hovorili, ako sa im to páči a majú o to záujem. No napokon ich čiastočne do programov zapracovali len tri strany.

Stretnutia s Petrom Pellegrinim a Andrejom Kiskom mali skôr oficiálny rozmer, boli všeobecnejšie. Neriešili sme legislatívne konkrétnosti, skôr sme priblížili problémy. Pointa tiež bola, aby nás aj oni videli a nevytvárali si obraz len z médií.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo