Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. apríl 2023

Razia FBI v New Yorku

Dvaja muži boli zatknutí v súvislosti s nelegálnou čínskou policajnou stanicou

Podobná stanica by sa podľa niektorých zdrojov mohla nachádzať aj v Bratislave.

Dvaja muži boli zatknutí v súvislosti s nelegálnou čínskou policajnou stanicou

Lu Ťien-wang (druhý vľavo) odchádza z federálneho súdu v newyorskom Brooklyne v pondelok 17. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Dvaja občania Spojených štátov amerických boli v pondelok obvinení a zatknutí za úlohu, ktorú zohrávali pri fungovaní nelegálnej čínskej policajnej stanice v kancelárskych priestoroch na Manhattane, informoval denník New York Times.

Obžalovanými mužmi sú Lu Ťien-wang, ktorý vystupuje aj pod menom Harry Lu, a Čchen Ťin-pching. Federálna prokuratúra oboch mužov obvinila z konania ako neregistrovaných agentov a z marenia spravodlivosti. Oboch mužov už prepustili na kauciu.

Federálna prokuratúra Spojených štátov takisto oznámila ďalšie obvinenia voči príslušníkom čínskeho ministerstva verejnej bezpečnosti za ich úlohu pri prenasledovaní disidentov na území USA a zasahovaní do americkej politiky.

Prokurátor Breon Peace prípad predstavil verejnosti na tlačovej konferencii spolu s ďalšími predstaviteľmi amerického ministerstva spravodlivosti a FBI. Zatiaľ čo čínska stanica navonok ponúkala jednoduché úradnícke služby, ako napríklad obnovu vodičských preukazov, podľa prokurátora v skutočnosti slúžila aj na temnejšie účely.

Čo čínska policajná stanica podľa FBI robila

V jednom prípade mala byť napríklad zapojená do úsilia o vypátranie prodemokratického aktivistu čínskeho pôvodu. Lu Ťien-wang s čínskou vládou údajne spolupracoval pri organizovaní protiprotestov proti praktizujúcim hnutia Fa-lun Kung vo Washingtone počas návštevy čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga v USA v roku 2015.

„V roku 2018 bol Lu zapojený do úsilia o to, aby sa istý čínsky utečenec vrátil do Číny,“ povedal pre médiá Peace. „Obeť tohto úsilia uviedla, že ju opakovane nútili, aby sa vrátila do Číny. Dostala vyhrážky násilím voči svojej rodine v Spojených štátoch a príslušníci čínskeho ministerstva verejnej bezpečnosti obťažovali rodinu obete v Číne.“

Lu Ťien-wang má podľa obvinení „dlhodobý dôverný vzťah“ s čínskou vládou a obzvlášť s Oddelením jednotného frontu ústredného výboru Komunistickej strany Číny, čo je agentúra, ktorá dohliada a riadi etnické, náboženské a zahraničné záležitosti Číny. Podľa FBI je takisto členom kľúčového orgánu tejto agentúry v provincii Fu-ťien.

Čínski občania v Spojených štátov, po ktorých pátrala nelegálna policajná stanica v New Yorku, FBI povedali, že v poslednom období dostávali množstvo nevyžiadaných telefonátov a vyhrážok násilia voči svojim rodinám.

Čínske ministerstvo bezpečnosti podľa FBI od februára 2022 takisto minimálne raz požiadalo stanicu o vyhľadanie konkrétnej osoby. Dvaja obvinení muži počas svojho zatknutia na FBI vypovedali, že zničili dôkazy o svojej činnosti, keď sa dozvedeli o vyšetrovaní zo strany amerických orgánov.

Podobná stanica by mohla byť aj v Bratislave

Stanica v New Yorku bola zriadená začiatkom roka 2022, údajne pod záštitou združenia America ChangLe, neziskovej organizácie napojenej na čínsku vládu. Obvinený Lu Ťien-wang je bývalým prezidentom tejto organizácie a Čchen Ťin-pching je jej generálnym tajomníkom.

Inzercia

Denník National Review už začiatkom tohto roka informoval o tom, že zariadenie bolo zatvorené. Prokurátor Peace na tlačovej konferencii zatvorenie stanice potvrdil. V októbri minulého roka polícia prehľadala stanicu a zhabala transparent s logom policajnej stanice, elektronické vybavenie a mobilné telefóny členov America ChangLe.

Existencia stanice vyšla najavo minulú jeseň, keď ľudskoprávna organizácia Safeguard Defenders upozornila na to, že vo svete operuje prinajmenšom päťdesiatštyri čínskych policajných staníc v tridsiatke krajín.

Ako vtedy denník Postoj informoval, jedna z týchto staníc sa údajne nachádza aj v Bratislave.

O policajných staniciach sa vtedy vyjadrila aj slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH). „Týmto spôsobom [Číňania] šíria praktiky totalitnej kontroly a propagandy ďaleko za hranice Číny, kde sa snažia ovládať čínsku diaspóru. Len za minulý rok bolo ‚prehovorených‘ opustiť krajiny svojho pobytu prostredníctvom nátlaku, vyhrážok, hrozieb uväznenia rodinných príslušníkov v Číne viac než dvestotisíc občanov,“ uviedla.

Narúšanie internetových hovorov a propaganda

Americké ministerstvo spravodlivosti zároveň zverejnilo detaily o dvoch prípadoch, v rámci ktorých prokurátori obvinili viac ako 40 príslušníkov čínskeho ministerstva verejnej bezpečnosti a dvoch úradníkov čínskej správy pre kybernetický priestor za ich úlohu pri prenasledovaní čínskych disidentov v USA.

V rámci špeciálneho projektu ministerstva verejnej bezpečnosti sa napríklad tisíce falošných profilov zapojili do obťažovania a vyhrážania sa disidentom, pričom falošné profily podporovali aj propagandu čínskej komunistickej strany.

Príslušníci tejto skupiny mali takisto pracovať na narúšaní stretnutí disidentov na nemenovanej videokonferenčnej platforme (predpokladá sa, že ide o platformu Zoom).

„Tieto prípady dokazujú, že Komunistická strana Číny sa opäť pokúšala zastrašiť, obťažovať a potlačiť čínskych disidentov v Spojených štátoch,“ uviedol o týchto obvineniach David Sundberg, riaditeľ washingtonskej pobočky FBI.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.