Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. december 2022

Si Ťin-pchingove chápadlá

Nelegálna čínska policajná stanica má byť aj na Slovensku

Štátne orgány situáciu monitorujú, na zásah zatiaľ nevidia dôvod. Europoslankyňa Lexmann vyzýva na okamžité konanie.

Nelegálna čínska policajná stanica má byť aj na Slovensku

Foto: TASR/AP

Ľudskoprávna organizácia Safeguard Defenders zverejnila správu, podľa ktorej vo svete operuje prinajmenšom päťdesiatštyri čínskych policajných staníc v tridsiatke krajín. Jedna taká stanica je údajne aj v Bratislave.

Oficiálne tieto stanice majú pomáhať čínskym občanom v zahraničí. Podľa Safeguard Defenders si tieto stanice hovoria 110 Overseas service stations („110 Zámorské servisné stanice“), podľa núdzového telefónneho čísla, ktoré je v Číne 110 – podobne ako 112 v Európe.

Ako však zistila táto ľudskoprávna organizácia, okrem zdanlivo nápomocnej činnosti pre čínske komunity majú tieto stanice aj temnú stránku. Podľa dostupných dôkazov by mali byť účastné pri stopovaní a prenasledovaní cieľov čínskej polície alebo prokuratúry.

Takéto stanice by podľa dostupných dôkazov mali byť účastné pri stopovaní a prenasledovaní cieľov čínskej polície alebo prokuratúry. Zdieľať

Safeguard Defenders uvádza prinajmenšom dva prípady v Európe, keď zámorské policajné stanice aktívne pomáhali čínskej polícii vo vytváraní nátlaku na čínskeho občana, aby sa vrátil do vlasti, a to konkrétne v Španielsku a Srbsku.

Tieto nelegálne policajné stanice spravujú čínske okresy Fu-čou a Čching-tchien, pričom stanicu na Slovensku spravuje druhý menovaný okres. Podľa Safeguard Defenders je však v skutočnosti vo svete viac staníc ako päťdesiatštyri, keďže s touto aktivitou začalo podľa zverejneného čínskeho vládneho materiálu až desať provincií.

Kde sa táto stanica v Bratislave nachádza, nie je známe. Napríklad v Prahe sú údajne dve takéto stanice, pričom jedna z nich je v priestoroch čínskej reštaurácie pri Karlovom námestí. V Bratislave teda môže ísť o podobný prípad, no zmysel by stanica mala tam, kde sa veľká časť Číňanov v Bratislave zdržuje najčastejšie. V hlavnom meste je takou známou lokalitou štvrť veľkoskladov na Starej Vajnorskej a v jej okolí.

Lexmann žiada okamžité konanie

výzvou na okamžité zavretie čínskej policajnej stanice na Slovensku prišla europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH). „Týmto spôsobom [Číňania] šíria praktiky totalitnej kontroly a propagandy ďaleko za hranice Číny, kde sa snažia ovládať čínsku diaspóru. Len za minulý rok bolo ‚prehovorených‘ opustiť krajiny svojho pobytu prostredníctvom nátlaku, vyhrážok, hrozieb uväznenia rodinných príslušníkov v Číne viac než dvestotisíc občanov,“ uviedla Lexmann.

Europoslankyňa oslovila aj ministrov vnútra, obrany a zahraničných vecí so žiadosťou „o riadne vyšetrenie a zastavenie týchto nelegálnych totalitných praktík“. Zatiaľ od nich podľa vlastných slov žiadnu odpoveď nedostala.

Inzercia

Na ministerstvo vnútra sa obrátil s otázkou aj denník Postoj. Odpoveď prišla z komunikačného oddelenia Prezídia policajného zboru. „Vo všeobecnosti môžeme uviesť, že Policajný zbor plní úlohy podľa zákona o Policajnom zbore a v prípade, že sú na jeho konanie splnené zákonom stanovené podmienky, koná v zmysle platnej právnej úpravy,“ uviedla polícia.

„Vami uvedené medializované informácie Policajný zbor registruje, v súčasnosti však nedisponuje takými informáciami, ktoré by zakladali dôvod na jeho konanie,“ uzavrela polícia svoje vyjadrenie.

„Holandsko už pristúpilo k zatvoreniu dvoch policajných staníc na svojom území. Vo Veľkej Británii okrem formálneho vyšetrovania prebehlo aj verejné vypočutie v britskom parlamente,“ tvrdí europoslankyňa Lexmann. Zdieľať

Lexmann so stanoviskom polície nie je spokojná a považuje ho za prekvapujúce. „A to najmä vzhľadom na fakt, že už štrnásť štátov začalo vyšetrovanie v súvislosti s fungovaním čínskych policajných staníc na ich území a napríklad Írsko oficiálne oznámilo čínskej ambasáde žiadosť o zatvorenie policajnej stanice,“ vyjadrila sa Lexmann pre Postoj.

„Rovnako Holandsko už pristúpilo k zatvoreniu dvoch policajných staníc na svojom území. Vo Veľkej Británii okrem formálneho vyšetrovania prebehlo aj verejné vypočutie v britskom parlamente. Očakávam, že aj naše kompetentné orgány preveria všetky skutočnosti v súvislosti s pôsobením čínskej policajnej stanice na Slovensku a na základe výsledkov tohto vyšetrovania podniknú kroky k jej zatvoreniu,“ doplnila Lexmann.

Slovenské úrady situáciu zatiaľ len monitorujú

Situáciu sleduje aj ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Postoju uviedlo, že je v úzkom kontakte s príslušnými slovenskými rezortmi, orgánmi a zložkami, ktoré sa priamo zaoberajú preverovaním predpokladanej existencie nelegálnych policajných staníc na území Slovenska.

„Uvedomujeme si dôležitosť situácie. V prípade porušenia práva a suverenity Slovenskej republiky v akejkoľvek forme sme pripravení konať v súčinnosti s relevantnými orgánmi štátnej správy,“ napísalo ministerstvo.

Podľa všetkého tak slovenské zložky zatiaľ nemajú dosť informácií o pôsobení nelegálnej čínskej policajnej stanice na našom území. Otázka je, či k téme pristúpia proaktívne alebo budú túto aktivitu Číny ticho tolerovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.