Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2023, 18:49

Britský panovník si v Hamburgu uctil obete bombardovania Spojencov

Britský panovník si v Hamburgu uctil obete bombardovania Spojencov

Foto - TASR/AP

Ide o prvú zahraničnú cestu kráľa Karola III. odvtedy, čo vlani v septembri nastúpil na britský trón.

Britský kráľ Karol III. si uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30-tisíc obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940.

Bombardovanie Hamburgu v júli 1943 britskými a americkými lietadlami bolo reakciou na ničivé nálety nacistického Nemecka v Británii. V jeho dôsledku bola zničená veľká časť mesta a obeťami boli zväčša nemeckí civilisti.

Kráľovský pár predtým navštívil aj pamätník Kindertransporte venovaný záchrannej akcii, v rámci ktorej bolo 10-tisíc židovských detí umiestnených v roku 1938 do rodín v Británii.

Britského monarchu sprevádzal v Hamburgu, kam pricestoval z Berlína rýchlovlakom, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Na trojdňovú návštevu Nemecka pricestoval Karol s manželkou Kamilou v stredu. Ide o jeho prvú zahraničnú cestu odvtedy, čo vlani v septembri nastúpil na britský trón. Pôvodne plánoval ako prvé navštíviť Francúzsko. Táto cesta však bola napokon zrušená v dôsledku rozsiahlych protestov proti reforme francúzskeho dôchodkového systému.

Karolovu návštevu Nemecka zavŕši plavba loďou a rozlúčková recepcia, ktorej súčasťou budú aj hudobné vystúpenia s piesňami britskej kapely Beatles.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v 1. štvrťroku tohto roka dosiahla 1327 eur, medziročne sa tak zvýšila o 9,5 percenta alebo 115 eur. Napriek tomu však rast platov nestačil pokryť vysokú infláciu a reálne tak medziročne klesli o 4,9 percenta. (tasr)

pred hodinou

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred 3 hodinami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.