Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2023, 16:11

Pri Prievidzi došlo k útoku medvedice na lesníka

Pri Prievidzi došlo k útoku medvedice na lesníka

Archívna snímka. Foto - TASR

Napadnutý muž spolu s ďalšími lesnými pracovníkmi vysádzal stromčeky. Medvedicu, ktorá mala mladé, vyplašili z blízkeho brlohu.

Pri obci Nedožery-Brezany neďaleko Prievidze zaútočila vo štvrtok na lesníka medvedica, ktorá mala mladé. Incident sa odohral v blízkosti medvedieho brlohu. Vyplýva to z obhliadky lokality, ktorú vykonali členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP). TASR o tom informoval tlačový odbor.

Medveď mal na lesníka zaútočiť v bukovom poraste v Ostrej doline. Napadnutý muž tu bol spolu s ďalšími lesnými pracovníkmi vysádzať stromčeky. Miesto útoku sa nachádza mimo turistického chodníka, lesní pracovníci mali svojou prítomnosťou medvedicu vyplašiť z brlohu. Keď po ukončení prác schádzali dole svahom, medvedica sa k brlohu vrátila a na jedného z lesníkov zaútočila.

"Po kriku lesných robotníkov útok prerušila a z miesta ušla. Napadnutý lesník utrpel niekoľko poranení uhryznutím a po ambulantnom ošetrení v nemocnici bol prepustený do domácej liečby," priblížila ŠOP.

Ochranári vyzývajú verejnosť i turistov k zvýšenej opatrnosti. Pripomínajú, že pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť upozorniť akustickým prejavom. "Vodiace medvedice v tomto období vyvádzajú svoje mláďatá von z brlohov a chránia si ich," skonštatovala ŠOP s tým, že zásahový tím oblasť útoku pri Prievidzi naďalej monitoruje.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhuje uznať Jána Slotu vinným a uložiť mu trest odňatia slobody za obidva žalované skutky. Za každý v trvaní päť rokov. Znamená to, že celkovo by si mal odsedieť desať rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok vyhlási súd v piatok o 13.30 h. (tasr)

pred 51 minútami

Slovensko a Nemecko uzavreli darovaciu zmluvu na dva systémy protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu Mantis. Podpísalo ju ministerstvo obrany. Prvý z týchto systémov dodajú v rozsahu niekoľkých týždňov, spresnenie termínu dodávok je predmetom rokovaní s nemeckou stranou. (tasr)

pred hodinou

Tri generácie jednej rodiny — starý otec, otec a vnuk — zahynuli v dôsledku ruského ostreľovania na východe Ukrajiny, uviedla vo štvrtok tamojšia polícia. K obetiam na životoch podľa nej došlo v meste Ukrajinsk v Doneckej oblasti. „Ruskí vojaci ostreľovali rezidenčnú oblasť delostrelectvom. Zahynul štvorročný chlapec, jeho otec i starý otec,“ spresnila polícia s tým, že zranenia utrpeli štyri ďalšie deti vo veku od troch do 13 rokov a jeden dospelý. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.