Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. marec 2023, 15:49

Muž, ktorý mal na proteste bundu so symbolom Vagnerovej skupiny, pôjde pred súd

Na protivládnej demonštrácii v Prahe mal nášivku vagnerovcov a na batohu písmeno Z.

Muž, ktorý mal 11. marca na protivládnej demonštrácii v Prahe bundu s nášivkou žoldnierskej Vagnerovej skupiny a na batohu písmeno Z, pôjde pred súd. Informuje spravodajkyňa TASR v Prahe na základe správy Českej televízie.

Muž je podľa obvodného štátneho zástupcu (prokurátora) pre Prahu 1 Jana Leleka podozrivý z trestného činu popierania, spochybňovania a schvaľovania genocídy. Polícia ho po proteste zadržala. „Vo veci bol minulý týždeň podaný návrh na potrestanie,“ uviedol v pondelok štátny zástupca.

V súvislosti s protivládnou demonštráciou, ktorá sa na Václavskom námestí v Prahe uskutočnila 11. marca, riešia kriminalisti aj ďalšie prípady. Zaoberajú sa napríklad pokusom časti demonštrantov vniknúť do budovy Národného múzea s cieľom strhnúť z fasády ukrajinskú vlajku. Jeden z protestujúcich k tomu dav podľa videí na sociálnych sieťach podnecoval.

Ďalšieho muža polícia zadržala z dôvodu, že poškodzoval auto s ukrajinskou štátnou poznávacou značkou. Incident je rovnako zachytený na videu. Muž najskôr vybehol na magistrálu, ktorá oddeľuje Václavské námestie a budovu Národného múzea, a udrel do auta, z ktorého následne vystúpil šofér. Po ich krátkej potýčke sa auto dalo do pohybu, no demonštrant ešte stihol poškodiť zrejme spätné zrkadlo.

Policajný prezident Martin Vondrášek v nedeľnej relácii Otázky Václava Moravca povedal, že polícia začala v spojitosti s protestom celkovo sedem trestných konaní.

Demonštráciu Česko proti biede organizovala mimoparlamentná strana Právo Rešpekt Odbornosť (PRO), ktorej predstavitelia žiadali preveriť zásah polície pred budovou múzea. Zákrokom sa zaoberá oddelenie vnútornej kontroly.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 10 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.