Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
01. apríl 2023

Slovenský spor o Ukrajinu

Pozície oboch strán k vojne opísal už František Švantner v novele Kňaz

Ako slovenská literatúra pomáha pochopiť slovenskú mentalitu a tým i slovenskú politiku.

Pozície oboch strán k vojne opísal už František Švantner v novele Kňaz

Záber z filmu Tvár v rose (1988), ktorý vznikol na motívy poviedky Františka Švantnera Kňaz. Na obrázku Karol Machata v úlohe katolíckeho farára. Foto: archív RTVS/CSFD.sk

Konštatovanie, že vojna u nášho východného suseda polarizuje slovenskú spoločnosť, si nevyžaduje veľký pozorovací talent. Napokon, potvrdili to aj výsledky prieskumov zverejnené minulý týždeň.

Zároveň pri debatách na sociálnych sieťach vidieť, ako sú obidve strany z tej druhej frustrované. Slovenskí zástancovia pomoci Ukrajine nerozumejú táboru „mierotvorcov“ a naopak. Obe strany sa upodozrievajú z tých najnižších motívov.

Možno by k lepšiemu pochopeniu vzájomných stanovísk vedela prispieť slovenská literárna klasika. Pretože rusko-ukrajinská vojna nie je prvá veľká historická udalosť, pri ktorej sú Slováci v náhľade na ňu rozdelení. A naši veľkí spisovatelia si to všimli.

Máme teda tip na dielo, ktoré by si mali prečítať tak ministri Rastislav Káčer a Jaroslav Naď, ako aj tých 40-tisíc ľudí, ktorí podpísali vyhlásenie o odopretí vojenskej služby.

Polemika vidieckeho kňaza a armádneho poručíka

V roku 1964 posmrtne vyšla Františkovi Švantnerovi (1912 – 1950) v Slovenských pohľadoch novela Kňaz. Odohráva sa počas Slovenského národného povstania na jeseň 1944.

Do horskej dedinky prídu vojaci slovenskej povstaleckej armády. Obyvateľov presviedčajú, aby miesto opustili, lebo čoskoro dorazia Nemci a bude sa tu bojovať.

Ľudia však nechcú opustiť svoje chalupy. Napokon, je jeseň, tak kam by sa vôbec podeli? A čo so starými, s chorými a chromými? Skupina farníkov navštívi miestneho starého katolíckeho kňaza a ten sa na ich popud odoberie za mladým armádnym poručíkom, ktorý vojakom velí, aby odvolal svoj rozkaz vysťahovať dedinu.

Nasleduje pre obe strany nepríjemná výmena názorov, po ktorej však poručík ustúpi. Dedinčania nech sa zavrú doma a vojaci sa rozostavia nie v obci, ale na kopcoch za dedinou...

Pri strete medzi poručíkom a kňazom sa pristavme. Aby nedošlo k omylu, hneď na úvod upozornime, že Švantner tu nemaľuje nejaký lacný schematický obraz spiatočníckeho „klérofašistického“ farára a proti nemu „chrabrého súdruha partizána“. Napokon, kňaz sa tu nerozpráva s partizánom, ale s dôstojníkom povstaleckej slovenskej armády.

Kňaz nie je ani vykreslený ako negatívna postava. Naopak, autor vyslovene spomína, že kňaz počas svojho dlhého pôsobenia pomohol dedinu značne zveľadiť:

Odučil ľudí žuť močku a piť smradľavý špiritus, vystavil školu, renovoval kostol, neskoršie hore na priesmyku, kde nejaká nešťastnica skončila dobrovoľne život, zasadil vysoký kríž. Rok čo rok niesol zodpovednosť za úväzky pokánia svojich veriacich, mnohé generácie vítal znamením kríža na tomto svete, mnohé zas poctivo pripravoval a z neho odprevádzal.

Kňaz ani nepôsobí nevyhnutne ako veľký sympatizant Tisovho ľudáckeho režimu:

Politika nebola jeho záľuba. Vedel, že je špinavá, že zvádza na scestie. Zazlieval kňazom, ktorí sa do nej miešali.

Napriek tomu kňaz s Povstaním nesúhlasí. Jeho nesúhlas je však postojom kresťana, ktorý chce dôsledne dodržiavať apoštolov príkaz nebúriť sa voči autoritám. A zvlášť nie násilím, keďže kresťan by mal zvádzať duchovné boje.

Kňaz však rovnako oslovuje poručíka ako zástupca dediny, ktorej obyvatelia si doteraz mysleli, že sa im vojna vyhne, že je ďaleko a okolité vysoké hory dedinu od nej uchránia. Veria, že sa ich druhá svetová vojna netýka. Oni hlavne s ňou nechcú mať nič spoločné. A tento ich postoj tlmočí aj miestny kňaz slovenskému dôstojníkovi:

– Tunajší ľudia žijú iba svojej pokojnej práci, – vravel. Nikto im nič nepridal, preto nemôže od nich nič ani požadovať. Ak vznikli nejaké spory, ktoré sa musia riešiť zbraňami, nech si ich ukončia tí, čo ich vyvolali. Oni si vojnu nepriali. Sú iba prostí malí roľníci a drevorubači. Rozumejú svojim pluhom, sekerám, ale nie zbraniam. Vojny nech si vedú vojaci, ktorí sú na to cvičení. Im nech dajú pokoj.

O čosi nižšie je tento postoj ešte zopakovaný a umocnený do akéhosi nadčasového manifestu, ktorý zhrňuje perspektívu mnohých drobných ľudí voči veľkým svetoborným udalostiam, akou bola aj druhá svetová vojna:

Mocný chce byť ešte mocnejší, a bohatý ešte bohatším. Ľudia budú trpieť večne na svoju slabosť a raz na ňu aj zahynú. Možno sám Boh mal taký úmysel, keď im dával korunu tvorstva. Jedno je však isté: nášho človeka sa nedotýka spor, ktorý rozdelil svet na dve strany. Náš človek kladie skromné požiadavky životu, lebo v podstate má pokornú kresťanskú dušu. Chce iba pracovať, chce mať drevenú chalúpku, ženu, deti, niekoľko priateľov, s ktorými sa vo voľnom čase porozpráva, uspokojí sa s chudobnou roľou, a keď bude treba, pritiahne si ešte remeň o jednu dierku. Nemá úmysel vyniknúť, stať sa mocným, bohatým, rozkazovať iným, riadiť svet. To prenecháva dobrovoľne tým, ktorých Boh na to určil. Bolo teda zbytočné i škodlivé rušiť jeho tichú pohodu, zaťahovať ho do cudzích sporov, stavať ho slabého, nevyzbrojeného proti silám…

Naproti tomu dôvody, pre ktoré bojuje proti Nemcom mladý poručík povstaleckej slovenskej armády, pripadajú kňazovi a dedinčanom abstraktné a vzdialené:

Pravdaže, mládenec musel mať iný náhľad. Bol idealistom ako všetci mladúsi, ktorí ešte nestačili natoľko zhrubnúť v páse, aby sa mohli pevnejšie postaviť do tohto sveta, a nenazbierali do svojej plochej hrude ešte toľko odvahy, aby sa mohli vymotať spod vplyvu knižných fráz, ktoré im v školských laviciach natĺkli do mäkkých hláv skostnatení profesori. [Poručík] tvrdil so zápalom, že sú predsa záležitosti, ktoré sa netýkajú len veľkých a mocných tohto sveta. Keď sú ohrozené najzákladnejšie predpoklady života, keď je ohrozená sama ľudskosť, keď niekto svojvoľne chce znehodnotiť dôstojnosť človeka, keď sa žiada na ľudstve, aby sa vzdalo všetkých práv, ktoré si mravčím úsilím v stáročiach vydobylo a ktoré ho povyšujú nad úroveň obyčajného zvieraťa, potom je povinnosťou všetkých, čo nemajú choré srdce a ktorým sa žiada dýchať slobodný vzduch, aby sa postavili na odpor. Nezáleží na tom, či sú veľkí alebo malí, ani na tom, či stoja v čele bojovného frontu alebo sú ďaleko v zázemí. Spoločná vec zaväzuje všetkých na svete k rovnakému činu.

Dobre hovoril. [Kňaz] nepotreboval hľadať dôvod usvedčovať ho [poručíka] z podvodu. Ale v akých výškach sa len vznášal mladícky duch a ako hlboko nechával pod sebou skutočnú zem, to lepkavé, ťažké a hnilobou zapáchajúce bahno, v ktorom sa treba človeku plahočiť. Nie, nemohol sa zdržať, aby sa mu nezasmial do očí.

Inzercia

Kňaz si myslí, že povstalci sú len dvadsaťroční chlapci, ktorí si chcú niečo dokazovať hrou na vojakov. Na ich idealizmus podľa neho Slováci iba doplatia:

A potom, aký zmysel je v tom, že malý chrobák podbehne pod koleso, prevalí sa na chrbát a mrví vzdorovite nohami. Koleso, ktoré by bolo vedľa neho prešlo, teraz ho rozmliaždi. A podobný osud môže stihnúť i tých nedospelých mládencov, čo sa pozdvihli proti tým nesmiernym silám, ktoré dnes hýbu svetom. Náš národ nie je taký pevný a zocelený, aby riešil svetoborné otázky. Malým svedčí skromnosť. Lepšie mu prospieva, keď žije v tieni veľkých. Žiadať na ňom vypätie, na ktoré silami nestačí, je toľko, ako nútiť ho na samovraždu.

Ako už bolo spomenuté, poručík kňazovi ustúpi a rozostaví vojakov na úbočiach za dedinou. No na druhý deň chce kňaz slúžiť omšu v starom kostolíku mimo obce a vyžiadať od Boha, aby zachoval dedinu počas nastávajúceho boja. Vedie to k druhej výmene názorov s poručíkom, keďže kostol sa nachádza v palebnej dráhe, ale povstalci kňazovi opäť vyjdú v ústrety a z miesta sa stiahnu s tým, že je to na jeho zodpovednosť.

Počas omše má farár nadprirodzený zážitok. No onedlho sa na obzore objavia nemeckí vojaci. Prvého Nemca, čo sa pri kostolíku zjaví, prederaví dávka z guľometu, ktorý neďaleko nechali povstalci a streľbu z neho spustia zvedavé deti z dediny. Čoskoro dorazia ďalší Nemci, ktorých smrť kamaráta rozzúri. Kňaz zisťuje, že im nič nevysvetlí ani sa s nimi nebude môcť dohodnúť tak, ako sa dokázal dohodnúť so slovenským povstaleckým poručíkom.

Tu pred ním nestáli ľudia, ale chladné stroje, ktoré sa dávajú do pohybu stisnutím gombíka alebo prehodením páčky, a potom, keď sú už v činnosti, nemyslia a necítia. (…) Za tými gumovými plášťami v ich hrudiach nebol oheň, ale chlad, ktorý presvital studeným bleskom aj z ich očí.

Kňaz si s hrôzou uvedomuje, že má do činenia s takou úrovňou zla, ktoré sa nedá skrotiť dobrotou a láskavosťou – určite nie na jedno posedenie. Dá sa zastaviť iba väčšou silou.

Nemeckí vojaci kňaza zastrelia. Ten predtým ešte precitne:

Spomenul si na mladého povstaleckého poručíka. Teraz poznal, že mal pravdu. Niekedy je potrebné nechať pluh, odhodiť modlitebnú knižku, zatvoriť kostoly a chytiť zbrane. Niekedy je potrebné vyjsť do polí a zabíjať, aby sa zabíjanie nestalo pravidlom.

Práve v slovách vyššie je ukrytá hlavná myšlienka diela.

Spor abstraktného a konkrétneho

Švantnerova próza je príkladom toho, ako slovenská beletria môže napomôcť k lepšiemu porozumeniu slovenskej mentalite a tým aj slovenskej politike. Rozdielne postoje dedinského farára a poručíka rezonujú aj dnes počas rusko-ukrajinskej vojny, ukazujúc reálne rozdelenie, ktoré v slovenskej spoločnosti existuje. 

Spisovateľ tu umeleckými prostriedkami vlastne opisuje kolektívnu stratégiu prežitia, ktorú si Slováci ako príslušníci malého národa vytvorili, aby sa prispôsobili a prežili dejiny plné vojen a cudzích dobyvateľov, čo sa prehnali počas stáročí po našom území.

Keďže sme malí, priama konfrontácia by nás mohla úplne zdecimovať. Proti zlým časom sa netreba búriť, ale strpieť ich. Dôležité je prežiť a hlavne príliš nevyskakovať, kým znova nenastanú priaznivejšie časy. Veď svetské mocnosti prichádzajú a zase odchádzajú. Pominú, či už k tomu prispejeme, alebo nie.

Pohľad dedinčanov v novele Kňaz nie je iracionálny. Dúfajú, že vojna okolo nich nejako prehrmí. Nechcú obetovať vrabca v hrsti v podobe svojich malých životných istôt v mene holuba na streche v podobe nejakých vznešených mravných ideálov, za ktorými vetria akurát záujmy tej alebo opačnej bojujúcej strany. Im nikto len tak z čistého idealizmu nikdy nič nedaroval, nech teda za túto menu ani nikto nechce nakupovať od nich to najdrahšie, čím disponujú...

Veľa ľudí nepochybne podobne rozmýšľa aj dnes o rusko-ukrajinskej vojne. Chcú, aby sa Slovensko držalo od tohto konfliktu čo najďalej. Na druhej strane aj povstalecký poručík je Slovák a ukazuje inú tvár národa.

Je totiž rozdiel viesť dobyvateľskú vojnu v mene „väčšej slávy otčiny“, prípadne nejakej ideológie, izmu či inej myšlienkovej abstrakcie. A je rozdiel viesť obrannú vojnu na obranu svojich domovov, svojich rodín a svojej zeme – vecí veľmi konkrétnych a každému srdcu drahých. Ukrajinci vedú tento druhý typ vojny.

Navyše niekedy sa objaví zlo také mocné, násilné a virulentné, že sa dá zastaviť, len pokiaľ sa mu postaví iná sila... Človek nemusí prijať perspektívu ani starého kňaza a jeho farníkov, ani mladého poručíka slovenskej povstaleckej armády. No Švantnerova próza umožňuje pochopiť, prečo si obidve strany myslia to, čo si myslia.

Na motívy Švantnerovej novely Kňaz vznikol v roku 1988 film Tvár v rose. Farára si zahral Karol Machata a poručíka Milan Bahul. Aj tu v závere zaznie tá istá myšlienka ako v knihe, iba mierne zhutnená:

„Niekedy treba nechať pluh a modlitebnú knižku a chopiť sa meča, aby sa zabíjanie nestalo zákonom.“

Novela Kňaz sa dá nájsť napríklad v zbierke Františka Švantnera Nevesta hôľ a iné prózy (vyd. Perfekt, 2001) alebo vo výbere jeho próz Dáma (Tranoscius, 1998).

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.