Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 15:03

V Indonézii vybuchla sopka, úrady uzavreli okolie krátera

Mount Ili Lewotolok naposledy vybuchla na konci roku 2020. Úrady vtedy museli evakuovať tisíce ľudí a uzavreli aj miestne letisko. Výstražný stupeň zostal po piatkovej erupcii na treťom najvyššom stupni a úrady zatiaľ nenariadili evakuáciu.

V Indonézii v piatok vybuchla sopka Mount Ili Lewotolok. Miestne úrady zatiaľ nehlásili zranenia a okolie sopky pre verejnosť uzavreli. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Sopka v odľahlej časti súostrovia vyvrhla pri erupcii dym do výšky 700 metrov. Úrady v provincii Východná Nusa Tenggara uzavreli oblasť v okolí dvoch kilometrov od krátera. Zároveň odporučili obyvateľom nosiť ochranné rúška, aby sa vyhli problémom s dýchaním.

Indonézska geologická agentúra vo vyhlásení obyvateľov upozornila, aby boli obozretní vzhľadom na možné nebezpečenstvá, ktoré predstavujú lávové prúdy a oblaky horúceho sopečného popola.

Sopka Mount Ili Lewotolok naposledy vybuchla na konci roku 2020. Úrady vtedy museli evakuovať tisíce ľudí a uzavreli aj miestne letisko. Výstražný stupeň zostal po piatkovej erupcii na treťom najvyššom stupni a úrady zatiaľ nenariadili evakuáciu.

Indonézia sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne, čo spôsobuje vysokú sopečnú a seizmickú aktivitu. Na tomto súostroví v juhovýchodnej Ázii je takmer 130 aktívnych sopiek.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 11 hodinami
pred 12 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.