Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 06:34

Vražda Daniela Tupého

Polícia obvinila známeho bratislavského advokáta

Polícia obvinila známeho bratislavského advokáta

Daniel Tupý. Foto: archív

Obvinený Adam Puškár študoval v čase vraždy rovnako ako zavraždený Daniel Tupý na Univerzite Komenského, chodili však na rozdielne fakulty.

Obvinený bol v čase vraždy zrejme študentom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, magisterské štúdium ukončil v roku 2007, píše portál Aktuality.sk.

Polícia je presvedčená, že v tragický deň v novembri 2005 bol Adam Puškár na mieste činu spolu s ďalšími ľuďmi z neonacistickej scény. Vyšetrovateľ tvrdí, že to bol práve on, kto mladého 21-ročného študenta Tupého dobodal. Advokát Adam Puškár bol v tom čase o rok starší ako zavraždený Daniel. 

V roku 2012 získal titul doktora práv. V súčasnosti si robí doktorát, pôsobí na katedre právnych dejín a právnej komparatistiky.

V stredu 22. marca popoludní robili policajti prehliadku iných priestorov v jeho advokátskej kancelárii.

Televízia Markíza informuje, že ​Puškár v minulosti zastupoval hudobníka obvineného z držby a z výroby extrémistických materiálov Jaroslava Pagáča prezývaného aj Reborn a aktéra kauzy Očistec Martina Fleischera. Zastupoval aj známeho fitness trénera Dušana Seligu, ktorého odsúdili za fekálne útoky na ženy v Bratislave.

V roku 2009 získal oprávnenie Národného bezpečnostného úradu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň „prísne tajné“. Uvádza sa to pri jeho mene na webe advokátskej kancelárie, v ktorej pôsobí. Previerku tak získal len štyri roky po zločine, ktorý mu pripisujú.  

Advokátovi sa v minulosti vo svojom blogu venoval aj parlamentný poslanec Ján Benčík z klubu SaS. Opakovane bol hosťom internetového rádia Infovojna.

17 rokov nevyšetrený prípad

Študenta Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Utrpel osem bodných rán. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov trval útok asi minútu. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.

Inzercia

Podľa portálu Aktuality.sk v prípade osôb, ktoré tento týždeň zadržali, šlo o rovnakých ľudí, ktorí boli podozriví aj v počiatkoch vyšetrovania. Údajne ide o futbalových ultras a neonacistov, ktorých spomínal aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Policajný prezident Štefan Hamran vo štvrtok dopoludnia informoval, že celkovo v kauze vraždy Daniela Tupého zatiaľ polícia zadržala desať osôb. Osem z nich následne prepustila na slobodu a vzápätí zvolala polícia tlačovú konferenciu.

„Cítili sme potrebu vyslať jednoznačný signál, že prepustenie ôsmich osôb neznamená koniec vyšetrovania,“ podotkol policajný prezident Štefan Hamran s tým, že ďalšie informácie k postupu polície nebudú poskytovať. Hamran tvrdí, že za komunikáciou polície je taktika, no zdôrazňoval, že zadržaní sa na „110 percent“ nachádzali v čase vraždy na mieste činu.

„Vyšetrovanie napreduje, prináša to ovocie,“ dodal policajný prezident s optimizmom a večer došlo aj k obvineniu. Zadržaným okrem iného aj zobrali DNA vzorky. Potvrdili to viacerí obhajcovia pre denník Sme. Stopy DNA sa našli na boxeri odhodenom blízko miesta činu na Tyršovom nábreží, no vyšetrovateľom sa vtedy na jej základe útočníka nepodarilo identifikovať.

Prečo je obvineným len jediný aktér, ak sa vraj na mieste činu nachádzali všetci, vysvetľoval už riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. Časť skutkov je totiž premlčaná. To je podľa neho aj odpoveď na to, prečo niektorých zadržaných prepustili.

Vražda Daniela Tupého vyvolala množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Polícia pracovala v minulosti aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze obžalovali päť osôb, Richardovi H. za vraždu hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil.

 

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 11 hodinami
pred 12 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.