Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 19:08

Výbor europarlamentu neodporúča Klusa za člena Európskeho dvora audítorov

Výbor europarlamentu neodporúča Klusa za člena Európskeho dvora audítorov

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Po vypočutí hlasovalo proti nemu 20 členov výboru, pričom nikto nehlasoval za a traja členovia sa hlasovania zdržali.

Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu v stredu odporučil plénu neschváliť slovenského kandidáta Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov (EDA).

Po vypočutí Klusa hlasovalo proti nemu 20 členov výboru, pričom nikto nehlasoval za a traja členovia sa hlasovania zdržali. TASR o tom informovalo Tlačové stredisko EP.

Europarlament bude hlasovať o odporúčaní výboru na nasledujúcej plenárnej schôdzi v Bruseli, ktorá sa uskutoční 29. až 30. marca.

Český europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský na Twitteri napísal, že ide o „obrovskú hanbu pre Slovensko." Dodal, že niečo podobné na výbore nikdy nezažil. 

Ako sa uvádza v Zmluve o EÚ, každý členský štát navrhuje svojho kandidáta za člena EDA. Rada po konzultácii s EP prijíma členov na obdobie šiestich rokov.

Mandát predchádzajúceho slovenského člena EDA Ladislava Balka sa skončil 6. mája 2022.

Inzercia

Nomináciu Klusa schválila vláda na návrh ministerstva financií. Tento krok sa stretol s kritikou opozície. Strana Hlas žiadala Klusa, aby svoj súhlas s nomináciou stiahol. Hovorila o politickej korupcii a neodbornosti.

„Všetci dobre vieme, že ide o čistokrvný príklad politickej korupcie, pretože Klus bol ten, ktorý v kľúčových hlasovaniach podržal vládnu koalíciu a bol ten, ktorý hlasoval za septembrový termín predčasných volieb," povedal začiatkom februára  poslanec z Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Tvrdil, že Klusovo konanie v parlamente bolo ovplyvnené prísľubom tejto nominácie.

Klus odmietal argumenty opozície, že nominácia súvisela s podporou dočasne poverenej vlády. Uviedol, že nominácia je ešte z októbra minulého roka, keď bol podpredsedom SaS. „Len sa z rôznych dôvodov odkladala až doteraz. Nič viac a nič menej," doplnil.

Ozrejmil, že jeho postgraduálne vzdelanie má ekonomický charakter a dodal, že EDA je politický inštitúcia Európskej únie. „Jej nominovaní členovia zastupujúci 27 členských štátov nerobia audit, ale koordinujú stovky profesionálnych audítorov v zmysle ochrany finančných záujmov Únie a jej členských krajín, o čom následne robia komplexné reporty. Preto člen nemusí byť audítor, ale najmä znalý politických a rozhodovacích procesov v EÚ a jej finančných tokov," vysvetlil s tým, že tomuto sa venoval aj na slovenskom rezorte diplomacie. 

Martin Klus bol v období rokov 2016 až 2020 poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Od parlamentných volieb v roku 2020 do septembra 2022 bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. V septembri 2022 sa opäť stal členom Národnej rady.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 10 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.