Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 10:37

Via Iuris

Novú stavebnú legislatívu prijíma parlament v rozpore so zákonmi

Poslanecký návrh Sme rodina podľa organizácie oslabuje práva verejnosti a navrhuje procesy, v ktorých bude rýchlosť na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti.

„Spôsob prijímania stavebnej legislatívy vrátane reformy povoľovaní veľkých stavieb predstavuje totálnu deštrukciu legislatívneho procesu,“ upozorňuje organizácia Via Iuris. „Je šialené, aby takáto zásadná reforma, najväčšia od revolúcie, bola predložená do parlamentu formou poslaneckých návrhov, o ktorých neprebehla žiadna odborná diskusia ani verejné pripomienkovanie,“ zdôraznila právnička Via Iuris Ivana Figuli.

Parlament prerokúva 68 noviel zákonov súvisiacich s prijatím novej stavebnej legislatívy predložených v podobe troch poslaneckých návrhov. Via Iuris tvrdí, že sa tak deje v rozpore s európskou aj medzinárodnou legislatívou.

Sme rodina podľa organizácie poslaneckým návrhom oslabuje práva verejnosti a navrhuje také povoľovacie procesy, v ktorých bude rýchlosť na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti. Verejnosti odoberá právo odvolať sa proti rozhodnutiu zo zisťovacieho konania a proti záverečnému stanovisku v EIA.

„Rôzne skupiny koaličných poslancov predkladajú k jednej reforme dva rôzne, absolútne nekompatibilné poslanecké návrhy. Jeden odráža predstavu ministerstva životného prostredia, druhý záujmy Sme rodina,“ upozornila Via Iuris.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Čo si treba prečítať na Postoji:

  • Eva Čobejová spomína na dvoch zosnulých umelcov Daniela Heribana a Milku Zimkovú.

  • Jakub Lipták reaguje na Martina M. Šimečku, ktorý adresoval konzervatívcom dva texty, z ktorých vyplýva, že im vôbec nerozumie.

  • Jozef Majchrák sa v komentári zamýšľa nad scenárom, že šancu zostaviť vládu dostanú progresívci.

  • Zuzana Hanusová píše o daroch pre triednu učiteľku, z ktorých sa stala súťaž o prestížny darček.

  • Kristína Votrubová vysvetľuje dianie v Španielsku, kde narastá dopyt po pravici.

pred 11 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 11 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.