Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 20:19

Slovensko v EÚ otvorilo problém neochoty sociálnych sietí mazať nenávistný obsah

Viacerí slovenskí politici, novinári či aktivisti sa sťažujú, že ich účty dočasne blokujú, keď nahlásia nenávistný online obsah. Účty šíriace takýto obsah však fungujú naďalej.

„Ide o problém, s ktorým sa sociálne médiá nevedia vyrovnať. Na Slovensku pre celý slovenský Facebook máme iba jedného človeka, ktorý moderuje obsah,“ povedal Andrej Stančík, štátny tajomník ministerstva zahraničia po zasadnutí Rady EÚ. „Priemerne trvá odpoveď 42 dní ako reakcia na podnet na zmazanie toxických či nebezpečných obsahov, ktoré neraz vyzývajú na násilie.“

Na Slovensku pozná veľa prípadov, keď spoločnosť Meta, ktorá spravuje Facebook, na podnety nekonala. Podľa jeho slov tým, že Slovensko nie je anglofónna krajina, správcom sociálnych sietí až tak nezáleží na čistení obsahu. Podobným problémom podľa neho čelia aj iné členské krajiny EÚ, aj preto podporili iniciatívu Slovenska. 

Viacerí slovenskí politici, novinári či aktivisti sa sťažujú, že ich účty dočasne blokujú, keď nahlásia nenávistný online obsah. Účty šíriace takýto obsah však fungujú naďalej.

Stančík tvrdí, že aj preto treba volať po väčšej transparentnosti sociálnych médií. Veľa si sľubuje od zákona EÚ o digitálnych službách.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Miera pôrodnosti v Japonsku klesla vlani už siedmy rok po sebe a dosiahla nové minimum. Priemerný počet detí narodených na jednu ženu bol vlani 1,2565. Demografickú krízu prehĺbila pandémia koronavírusu a k nízkej miere pôrodnosti prispieva aj menší počet uzatváraných manželstiev. (tasr)

pred hodinou

Exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) vyzval ministra financií Michala Horvátha, aby vyčlenil dodatočné peniaze na učebnice. Rezort podľa neho prispel výrazne menšiu sumu ako v predchádzajúcich rokoch. Šéf rezortu školstva Daniel Bútora uviedol, že suma sa ešte môže zmeniť, no garantovať to zatiaľ nevie. Pripustil, že v minulosti išlo na učebnice viac peňazí. (tasr)

pred 2 hodinami

„Nie je náhoda, že práve nadužívanie antibiotík kazí rovnováhu baktérií v tele človeka,“ tvrdí slovenská vedkyňa Marta Lukačišinová pôsobiaca v Izraeli, ktorá sa už niekoľko rokov venuje výskumu rezistencie baktérií voči antibiotikám. Vysvetľuje, prečo by sa mala liečba antibiotikami skracovať, a upozorňuje aj na častý problém, keď sa antibiotiká predpisujú skôr, ako sa vie, či budú voči bakteriálnej infekcii vôbec fungovať. „Užívanie antibiotík, keď nie sú nevyhnutné, zhoršuje prognózu na ďalšiu infekciu,“ dodáva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.