Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. marec 2023, 14:20

Proces s Kočnerom

Polícia si vyžiadala na ďalšiu analýzu Kočnerove mobily

Polícia si vyžiadala na ďalšiu analýzu Kočnerove mobily

Marian Kočner. Foto: TASR/Dušan Hein

„Z pohľadu rodiny zavraždeného Jána Kuciaka je potrebné vyvíjať aktivitu ku každému dôkazu, ktorý sa javí ako reálne vykonateľný,“ podotkol Roman Kvasnica.

„Polícia požiadala súd v inej trestnej veci, ale pre totožný skutok prípravy vrážd prokurátorov, o zapožičanie mobilných telefónov Mariana K.,“ priblížil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus. Dôvodom je existencia modernejších programov, ktoré by mohli efektívnejšie napomôcť k obnove vymazaných dát.

„Nemáme istotu, že sa podarí obnoviť niečo navyše,“ dodal prokurátor. O odovzdaní mobilných telefónov polícii musí ešte rozhodnúť súd. Kočnerov obhajca Marek Para s odovzdaním mobilov polícii nesúhlasí.

Roman Kvasnica, splnomocnenec rodiny zavraždeného novinára má nádej, že by sa analýzou mobilných telefónov mohli zistiť nové informácie. „Z pohľadu rodiny zavraždeného Jána Kuciaka je potrebné vyvíjať aktivitu ku každému dôkazu, ktorý sa javí ako reálne vykonateľný,“ podotkol.

Po obednej prestávke vypovedala dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu dvojica svedkov Dávid Szőke a Ádám Huszlicska v súvislosti so zabezpečením a s odovzdaním zbraní Zoltánovi A., za čo už boli právoplatne odsúdení.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs. Súd ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd v máji 2021 vrátil prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav M. a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán A. 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian K., Alena Zs., Dušan K. a Darko D. Tomáša Sz. vylúčili na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného.

Samostatne stíhajú aj Zoltána A. a Miroslava M.

Vraždy Žilinku a Lipšica si obvinený kontroverzný podnikateľ podľa obžaloby objednal na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho to údajne bolo približne o rok neskôr.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Ojedinele sa vyskytnú
prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 7 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 7 hodinami
pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.