Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. marec 2023, 12:52

Na miesto šéfa SND odporučili len Mateja Drličku

Na miesto šéfa SND odporučili len Mateja Drličku

V popredí odvolaný šéf SND Matej Drlička na tlačovej konferencii k svojmu odvolaniu z funkcie. Foto: TASR/Jakub Kotian

Divadlo dočasne vedie Jozef Švolík, šéf oddelenia umenia a umeleckých inštitúcií. Funkciu získal, keď ministerka odvolala práve Mateja Drličku.

Ďalších troch uchádzačov o miesto riaditeľa národného divadla – Miloslava Oswalda, Borisa Ažaltoviča a Norberta Baxu – poradný orgán neodporučil. Členmi komisie boli zástupcovia ministerstva, zamestnancov divadla i nezávislí experti.

SND v súčasnosti dočasne vedie Jozef Švolík, šéf oddelenia umenia a umeleckých inštitúcií. Ministerka Milanová ho do funkcie menovala, keď k prvému novembru 2022 odvolala z postu práve Mateja Drličku. Dôvodom boli jeho medializované vyjadrenia na adresu umelcov a politikov.

Drlička sa za svoje slová ospravedlnil, ministerke zároveň ponúkol rezignáciu. Neskôr naznačoval, že manažment pod jeho vedením šikanovali poslanci z výboru pre kultúru a médiá. Mal to byť dôsledok konfrontácie ohľadom opodstatnenosti redukcie sólistického súboru opery.

Hodnotiaca komisia ministerstva po verejnom vypočutí zhodnotila uchádzačov na základe predložených podkladov, neverejného a verejného vypočutia. "Následne predseda poradného orgánu dal hlasovať o uchádzačoch, ktorých poradný orgán neodporúča na obsadenie pozície generálneho riaditeľa SND ako vhodných kandidátov," uvádza komisia v zápisnici. "Poradný orgán jednohlasne neodporučil kandidátov Norbert Baxa, Miloslav Oswald, Boris Ažaltovič," uvádza sa v materiáli.

Naopak, jednohlasné odporúčanie komisie sa týkalo uchádzača Mateja Drličku. Meno odporúčaného kandidáta predloží komisia dočasne poverenej ministerke kultúry Natálii Milanovej.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 8 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 8 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.