Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2016

Nemecký Süddeutsche Zeitung nezverejní celé Panamské dokumenty

Nemecký denník, ktorého redaktori ako prví získali informácia o offshorových spoločnostiach mnohých svetových politikov, dnes oznámil, že sa nechystá zverejniť všetkých 11,5 milióna dokumentov z archívu právnickej spoločnosti Mossack Fonseca sídliacej v Paname.

Celý súbor dokumentov nemôže byť predložený verejnosti ani orgánom činným v oblasti vymáhania práva, uviedol dnes denník. Zdôraznil súčasne, že úrady majú právomoc získať tieto údaje od tých, ktorí sú podozriví zo spáchania protizákonných aktivít. Denník konštatuje, že v mnohých prípadoch ani nie je verejný záujem na odhalení offshorových spoločností či jednotlivcov.

V Mníchove sídliaci denník SZ získal dokumenty z neidentifikovaného zdroja viac ako pred rokom a zdieľal aspoň časť z nich s desiatkami ďalších médií po celom svete. Tie ich zverejnili v koordinácii s Medzinárodným konzorciom pre investigatívnu žurnalistiku.

Škandálom, ktorý vyvolalo zverejnenie tzv. Panamských dokumentov, sa bude na budúci týždeň zaoberať aj nemecký Spolkový snem (Bundestag). Informoval o tom dnes člen frakcie CDU/CSU Michael Grosse-Brömer.

Mossack Fonseca je jednou z popredných firiem, ktoré sa špecializujú na zakladanie offshorových bankových účtov pre bohatých a mocných. Uniknuté dokumenty odhaľujú podrobnosti o utajovaných schránkových spoločnostiach v daňových rajoch a o ľuďoch, ktorí tieto spoločnosti využívajú.

Pravosť Panamských dokumentov zatiaľ nie je oficiálne potvrdená. Odmieta ju potvrdiť aj samotná spoločnosť Mossack Fonseca, ktorá označila postup novinárov, ktorí dokumenty zverejnili, za trestný čin a mieni sa domáhať spravodlivosti pred súdmi.

Inzercia

Odporúčame

Marián Kotleba je podľa prezidenta fašista, treba to pomenovať jasne a priamo

Marián Kotleba je podľa prezidenta fašista, treba to pomenovať jasne a priamo

Aj výsledky nedávnych parlamentných volieb súviseli s dnešnou návštevou prezidenta SR Andreja Kisku v regióne Krupiny. Ľudová strana Naše Slovensko tam získala výraznú podporu. Z úst prezidenta zazneli na brífingu i tvrdé slová na adresu predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Nazval ho fašistom a dodal, že veci treba pomenovávať bez obáv, jasne a priamo.