Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2016

Na Devín - Bratislava sa zatiaľ prihlásilo viac ako 6300 bežcov

Organizátori 69. ročníka Národného behu Devín - Bratislava, ktorý je najstarším atletickým podujatím na Slovensku, avizujú aj tento rok vysokú účasť bežcov. V nedeľu 10. apríla sa má podľa nich na štart postaviť viac účastníkov ako v minulom roku.

"Keď v roku 1921 sa postavilo na štart 37 ľudí, minulý rok to bolo viac ako 6200 účastníkov, teraz máme prihlásených viac ako 6300 bežcov a ešte máme posledné dva dni na to, aby sa zaregistrovali ďalší," povedala na dnešnom brífingu námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková.

V nedeľu podľa jej slov pobežia ľudia z rozličných krajín, rôzneho veku i pohlavia. "Uvidíme výborných športovcov, rekreačných bežcov, deti i recesistov. To všetko k tomu patrí, pretože beh nie je len o výkonoch a víťazstvách, ale aj o atmosfére a životnom štýle," skonštatovala Plšeková. Podujatie sa prvýkrát konalo v roku 1921 a už vtedy podľa jej slov malo v podtexte spomienku na výstup štúrovcov na Devín. "Tento rok si práve pripomíname 180. výročie tohto výstupu," podotkla námestníčka.

Podľa riaditeľa Správy telovýchovných a rekreačných zariadení (STARZ) hlavného mesta a riaditeľa pretekov Petra Vojtka Národný beh Devín - Bratislava nie je len športovým podujatím, ale vzhľadom na svoju tradíciu aj kultúrno-historické dedičstvo.

Ako uviedol, na štarte a cieli pretekov sa oproti minulý rokom nič nemení. "Trať bude taká istá, aká bývala v predchádzajúcich ročníkoch," skonštatoval. Organizátori v porovnaní s minulosťou však zlepšili bezpečnú dopravu všetkých účastníkov do cieľa a pojazdné šatne pre bežcov. "Zvýšili sme taktiež počet staníc na občerstvenie. Na trati bude v každej tretine občerstvovacia stanica, kde bude dostatok balenej vody a v dvoch miestach bude aj voda z cisterien," podotkol Vojtko.

Štart najstarších a atletických pretekov na Slovensku bude pod hradom Devín. Cieľ a slávnostné vyhlasovanie výsledkov bude v centre Bratislavy. Odmenení budú tradične prví traja najrýchlejší muži a prvé tri najrýchlejšie ženy v každej z 11 súťažných kategórií.

Podujatie je špecifické tým, že sa na ňom pravidelne zúčastňujú významní bežci spolu s rekreačnými. Zvláštnosťou behu je aj to, že sa na ňom neevidujú traťové rekordy, nakoľko sa dĺžka trasy v priebehu desaťročí menila. Organizátori preto zaviedli meranie čistého času na 11.000 metrov.

Z Devína sa po prvý raz bežalo v roku 1921. Podujatie sa tým zapísalo do športovej histórie ako najstarší cestný beh a zároveň najstaršie atletické podujatie na území Slovenska. Od roku 1971, po odpadnutí 27 ročníkov, sa história Národného behu Devín - Bratislava zatiaľ neprerušila. Organizátormi tohto podujatia sú STARZ a mesto Bratislava.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.