Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2016

Deviatakov čaká monitor, časť z nich ho bude vypĺňať elektronicky

Takmer 39.200 deviatakov na celom Slovensku si v stredu 6. apríla overí svoje vedomosti z matematiky, slovenčiny, respektíve maďarského alebo ukrajinského jazyka. Celoslovenské Testovanie 9, tzv. monitor, sa v tomto školskom roku uskutoční v 1444 základných školách. Okrem klasického papierového testovania prebehne i elektronické testovanie a to približne v 75 certifikačných základných školách.

Žiaci budú písať test z matematiky a vyučovacieho jazyka papierovou alebo elektronickou formou. "V praxi to znamená, že v školách s vyučovacím jazykom slovenským absolvujú okrem matematiky aj test zo slovenského jazyka. Žiaci v školách s vyučovacím jazykom maďarským alebo ukrajinským budú písať okrem matematiky dva testy, a to test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a príslušného vyučovacieho jazyka - maďarského jazyka a literatúry alebo ukrajinského jazyka a literatúry," uvádza ministerstvo.
      

"Jednotlivé testové úlohy neoverujú len zapamätané vedomosti a naučené algoritmy, ale najmä čítanie s porozumením, matematické i logické myslenie, overujú taktiež hĺbku vedomostí a zručností, ako aj schopnosť žiaka aplikovať poznatky či objavovať stratégie riešenia," uviedla na margo testov riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. Podľa jej slov Testovanie 9 poskytne objektívne informácie o výkone žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ. Rovnako umožňuje porovnanie výkonov jednotlivých žiakov a škôl.
      

"Samotné Testovanie 9 slúži ako jedno z kritérií prijatia žiaka na strednú školu. Žiak, ktorý dosiahne v Testovaní 9 v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90 percent, bude prijatý na vybranú strednú školu bez prijímacej skúšky," dodala Kanovská.
      

Školy dostanú výsledky svojich deviatakov v elektronickej forme na stiahnutie do svojich školských informačných systémov 29. apríla. Najneskôr 20. mája budú školám zaslané oficiálne výsledkové listiny v papierovej podobe. "Náhradný termín Testovania 9 sa uskutoční 9. apríla, a to pre žiakov, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť na testovaní v riadnom termíne," uzavrelo ministerstvo školstva.

 

Inzercia

Odporúčame

Guidolin by chcel trénovať Taliansko

Guidolin by chcel trénovať Taliansko

Francesco Guidolin sa zaujíma o post hlavného trénera talianskej futbalovej reprezentácie. Ten sa uvoľní po majstrovstvách Európy vo Francúzsku, po ktorých odstúpi súčasný kormidelník Antonio Conte.