Robert Mistrík plánuje vstup do politiky
Mali by sme už konečne skončiť s kikiríkaním na malých a ešte menších smetiskách

„Pripravujeme konkrétne kroky na vytvorenie novej politickej nádeje pre Slovensko,“ uviedol Robert Mistrík.
Vedec Robert Mistrík plánuje návrat do politiky. Hoci zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje, pre TASR potvrdil, že už pripravuje konkrétne kroky na vytvorenie „novej politickej nádeje pre Slovensko“. Zdôraznil, že preferuje kultivovanú spoluprácu demokratických síl.
Na otázku, či má bližšie k prípadnému projektu Eduarda Hegera alebo Modrej koalícii Mikuláša Dzurindu, odpovedal, že by spoluprácu poňal širšie a nie úzkoprso.
V súčasnej situácii považuje za jediné racionálne riešenie kultivovanú spoluprácu demokratických síl, spojenie osvedčených a nových tvárí a hľadanie najlepších odborných riešení.
„Mali by sme už konečne skončiť s kikiríkaním na malých a ešte menších smetiskách a začať hľadať zmysluplný ekonomický, vzdelávací, zdravotnícky, sociálny a zahraničnopolitický program pod jednou vlajkou. Ešte nie je neskoro,“ uviedol pre TASR zakladajúci člen SaS, ktorý má však blízko aj k OĽaNO a jeho šéfovi Igorovi Matovičovi.
Pritom len pred dvoma týždňami bol k ďalším novým politickým projektom skôr skeptický. „Môžu tu vznikať strany, aké chcú, možno príde niečo nové, ale obávam sa, že to nevyvolá veľké nadšenie,“ povedal Mistrík počas Večera Mareka Vagoviča.
A pochybnosti mal aj v prípade projektu Mikuláša Dzurindu. „Mladí ľudia ho nepoznajú a tí starší ho poznajú až príliš dobre. Neviem, či z tohto môže vzniknúť niečo zaujímavé.“

„Keď má človek 45 rokov a chce naozaj niečo urobiť pre krajinu, musí urobiť všetko pre to, aby sa stal premiérom, nie prezidentom,“ povedal Milan Kňažko počas Večera Mareka Vagoviča.
Mistírk počas diskusie povedal i to, že ak si Eduard Heger myslel, že nejakým spôsobom dá počas nasledujúcich mesiacov všetko dokopy, nechápe, že v spoločnosti nepanuje atmosféra spájania či porážky Smeru ako v roku 2019. Osobne v spoločnosti nevidí vôľu ani emóciu na zmenu súčasného stavu, ale skôr znechutenie.
Mistrík nevylúčil ani kandidatúru na prezidenta
Robert Mistrík v minulosti z boja o post hlavy štátu odstúpil v prospech Zuzany Čaputovej. V poslednom čase sa však voči prezidentke jasne vymedzuje. Problémy, ktoré má Slovensko, podľa Mistríka prezidentku presahujú.
Čím ďalej, tým menej je s prezidentkou a jej výkonom spokojný, a hoci sa pre TASR jednoznačne nevyjadril, pre tvnoviny.sk koncom januára svoju opätovnú kandidatúru na prezidenta nevylúčil.
„Naša krajina sa zmieta v jednej kríze za druhou, a ak sa v pani prezidentke neprebudí líder, ktorý namiesto opakovania obohratých fráz a floskúl, podpisovania chaotických zmien ústavy a vajatania vo využívaní prezidentských kompetencií nezačne konať ako hlava štátu, seriózne to zvážim,“ uviedol Mistrík.
Bývalý zakladateľ SaS si nemyslí, že súčasná hlava štátu rieši súčasnú krízu či tie predchádzajúce dostatočne rázne a v prospech krajiny. Obáva sa, že keď sa proti nej postaví dostatočne silný súper opozície, bude mať Čaputová v boji o znovuzvolenie problém.

Rozhovor s Robertom Mistríkom o prezidentke Zuzane Čaputovej, fungovaní vládnej koalície i pohľade na dva roky pandémie.
Podľa Mistríka je obrovská chyba, že prezidentka nečelí dostatočnej konštruktívnej kritike. V minulosti povedal, že svojím pôsobením v úrade doň dláždi cestu antisystému.
Či Mistrík zváži kandidatúru na prezidenta alebo to skúsi v parlamentných voľbách, vraj závisí od situácie v najbližších mesiacoch. „Za pecou sedieť určite nebudem,“ uzavrel pre TASR chemik, ktorý bol v prvej vlne pandémie členom permanentného krízového štábu.
Dnes treba vedieť
Lídri protestov proti vládnemu návrhu reformy v justícii v Izraeli zvolali na pondelok popoludní masovú demonštráciu pred budovu parlamentu v Jeruzaleme. Podľa denníka The Times of Israel boli na rôznych miestach Izraela pristavené autobusy, ktoré privezú protestujúcich z celej krajiny. (tasr)
Na Ukrajine je nezvestný ďalší český dobrovoľník
Jeho kolegovia ho naposledy videli v blízkosti miest Sloviansk a Kramatorsk v Donbase.
Severná Kórea odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. K odpáleniu došlo v čase, keď Soul a Washington uskutočňujú spoločné vyloďovacie cvičenia, a len niekoľko dní po tom, čo ukončili najväčšie kombinované vojenské cvičenia za posledných päť rokov. (tasr)
Slovenský tenista Alex Molčan pre zranenie bedrového kĺbu nenastúpi na duel 3. kola na turnaji ATP v Miami proti Daniilovi Medvedevovi. Štvrtý nasadený Rus tak na podujatí Masters 1000 postúpil bez boja do osemfinále. (tasr)
„KDH nemôže podpísať nikomu bianko šek. Ani ja ako predseda nemám isté miesto na 150-člennej kandidátke,“ hovorí líder kresťanských demokratov Milan Majerský o odmietnutí podmienok Kresťanskej únie Anny Záborskej pre spoločný postup do volieb. „Myslím si, že to celé z ich strany nebola férová hra,“ hovorí šéf KDH o prístupe Kresťanskej únie a odmieta, že rovnako k tomu pristupovalo aj KDH.
Po odvolaní ministra obrany protestovali v izraelských uliciach tisíce ľudí
Stovky demonštrantov prišli aj k rezidencii premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzaleme, kde sa pokúsili preraziť barikády. Polícia proti nim nasadila vodné delo.
Počasie: Oblačno až zamračené. Na väčšine územia dážď, postupne od stredných, na severe aj v nižších polohách sneženie. Ojedinele aj výdatné zrážky. Denná teplota 4 až 12 stupňov. Silno, na horách až mimoriadne veterno. (shmú)
Kvalifikácia na EURO
Tréner Calzona po triumfe nad Bosnou vyzdvihol výkony Maka aj Vavra
„Som veľmi spokojný s predvedeným výkonom, hráči chceli odčiniť remízu s Luxemburskom,“ povedal po zápase.
EÚ odkazuje Bielorusku, že mu hrozia ďalšie sankcie, ak prijme jadrové zbrane
Bielorusko to stále môže zastaviť, je to jeho voľba, uviedol Josep Borrell.
Súhrn víkendových udalostí:
- KDH ide do volieb bez Kresťanskej únie, výzvu od Záborskej neprijali.
- Podľa prieskumu Focusu je Smer tesne prvý pred Hlasom, OĽaNO mimo parlamentu, SaS a hegerovci na hrane.
- Advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého vzal súd do väzby.
- Richard Sulík v liste europoslancom kritizoval odbornosť aj nezávislosť Martina Klusa.
- Rusko uzavrelo dohodu o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku.
- EÚ a Nemecko dosiahli dohodu v otázke spaľovacích motorov.
- Pápež upravil normy na ochranu pred zneužívaním, rozšíril zodpovednosť aj na laických lídrov.