Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. február 2023, 08:38

Snehová kalamita

Na D1 pod Tatrami sa zrazilo 30 áut. Na Chopku zaznamenali orkán

Na D1 pod Tatrami sa zrazilo 30 áut. Na Chopku zaznamenali orkán

Foto: Facebook/Polícia SR

Kalamita pre sneženie je stále vyhlásená v Žilinskom kraji a pod Tatrami.

To najdôležitejšie: 

  • Na Slovensku je vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom.
  • Vyhlásená kalamita pre sneženie platí na Orave, Liptove, Kysuciach a hornom Považí. Rovnako aj v Poprade, Kežmarku, Martine či Turčianskych Tepliciach.
  • Niektoré cesty sú uzavreté, na viacerých miestach je prerušená vlaková doprava.
  • Dopravu komplikovali popadané stromy, poľadovica a husté sneženie.
  • Viaceré oblasti Slovenska zápasili aj so silným vetrom. Na Chopku zaznamenali orkán.

Sledovali sme online:

20.02 Tretí kalamitný stupeň na cestách v okrese Kežmarok a Poprad ostáva v platnosti aj v sobotu večer. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský TASR potvrdil, že situácia sa mierne zlepšila, naďalej je však veľmi komplikovaná.

„Popoludní to bolo naozaj veľmi zlé, teraz trochu menej sneží a fúka, ubudlo aj trochu áut, ale meteorologická výstraha platí až do nedele do 10.00 h, takže sme v pohotovosti a všetky dostupné mechanizmy sú v teréne,“ uviedol Polomský.

Cestárom sa podarilo počas dňa sprejazdniť cestu I/18 z Popradu smerom na Levoču. Aktuálne sú podľa Polomského síce s ťažkosťami, ale zjazdné všetky cesty I. a II. triedy v regióne. Cestári však museli uzavrieť cesty III. triedy z Kežmarku do Rakús a Strání pod Tatrami.

„Ospravedlňujem sa obyvateľom týchto obcí za komplikácie, ale nie je priestor na to, aby sme ich vyčistili, dostaneme sa k tomu až v nedeľu, kým trochu neutíchne vietor,“ skonštatoval Polomský.

Vodiči na sociálnej sieti upozornili na viaceré autá, ktoré skončili mimo vozovky. Autobus napríklad zapadol pri Starej Lesnej v smere z Veľkej Lomnice, cestárske auto skončilo mimo cesty medzi Lendakom a Výbornou.


19.08 Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

„Obchádzková trasa vedie po ceste I/18 cez mesto Poprad. Z dôvodu zlých poveternostných podmienok vyzývame občanov, aby pokiaľ to nie je nevyhnutné, odložili svoju cestu autom,“ upozorňuje polícia.

V regióne je naďalej na cestách veľmi komplikovaná situácia pre silný vietor a sneženie. Viaceré úseky sú veľmi ťažko prejazdné, niektoré cesty II. a III. triedy v priebehu dňa uzavreli. Ide napríklad o úseky Mlynica – Veľký Slavkov, od Šarpanca v smere na Rakúsy a Mlynčeky z Kežmarku, Spišský Štvrtok – Hrabušice v oboch smeroch, ale aj medzi Kežmarkom a Huncovcami. V okresoch Poprad a Kežmarok platí druhý kalamitný stupeň.


18.23 Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre viaceré okresy výstrahu prvého a druhého stupňa.

Silné mrazy by mali postihnúť Brezno, Revúcu, Rimavskú Sobotu, Rožňavu, Spišskú Novú Ves, Poprad a Liptovský Mikuláš. Teploty môžu dosiahnuť mínus 15 stupňov Celzia. Pre okresy platí výstraha prvého stupňa. „Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblastiach zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká,“ upozornili meteorológovia.

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom na horách platia pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. SHMÚ očakáva, že vietor dosiahne v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 90 až 105 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa neho nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Meteorológovia varujú aj pred snehovými jazykmi a závejmi na východnom Slovensku a v niektorých okresoch stredného a severného Slovenska.


17.52 Na cestách v Žilinskom kraji sa popoludní situácia zlepšila. Podľa hovorkyne župy Evy Lacovej je väčšina úsekov prejazdná, naďalej však fúka silný vietor a v niektorých úsekoch sa vytvárajú snehové záveje.

Doplnila, že vozovky sú prevažne mokré, s vrstvou kašovitého snehu. „Najproblematickejší je momentálne úsek v Novej Bystrici – snehové záveje na úseku 600 až 800 metrov. Horské priechody sú tiež prejazdné pre všetky vozidlá bez obmedzení. Naše vozidlá zimnej údržby ostávajú aj naďalej v nepretržitej prevádzke. V platnosti je stále prvý stupeň kalamitného stavu,“ uviedla Lacová.


17.10 Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom. Eviduje to Centrálne monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra.

V Žilinskom kraji je vyhlásených 99 mimoriadnych situácií a v Prešovskom osem. „Obce situáciu zvládajú svojimi silami a prostriedkami. Na nasadenie civilnej ochrany alebo ťažkej techniky zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru neboli vznesené žiadne požiadavky,“ priblížilo tlačové oddelenie. Dodalo, že odvolaná bola mimoriadna situácia v Bytči.


16.47 V Žilinskom a Banskobystrickom kraji je vplyvom nepriaznivého počasia bez elektriny viac ako 11-tisíc odberných miest. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej Miroslava Gejdoša komplikuje elektrikárom prácu zasnežený terén a neprejazdné cesty.

Elektrikári sú podľa neho v maximálnom možnom nasadení, ale boria sa s nesmierne ťažkými podmienkami. „Ak to situácia umožňuje, zasiahnuté oblasti zužujú na čo najmenšie úseky a vypnutých odberateľov prepínajú v spolupráci s dispečingom na iné zásobovacie trasy. Ich možnosti sú však v tomto smere obmedzené,“ podotkol.

Výpadky zasiahli všetky regióny distribučného územia SSD, ale predovšetkým horné Považie, Kysuce, Oravu, Liptov, Zvolen, Hont a Gemer. Čas sprevádzkovania jednotlivých poškodených vedení je podľa neho v týchto chvíľach otázny.

„Tam, kde stále fúka silný vietor a padajú stromy, museli energetici kvôli vlastnej bezpečnosti vyhľadávanie a odstraňovanie porúch prerušiť. Vo viacerých lokalitách si nepomôžu bez ťažkej techniky, ale momentálne ju tam nedokážu prepraviť. Postup prác bude závisieť od vývoja počasia a dostupnosti mechanizmov, ktoré dokážu preraziť cesty hlbokým snehom,“ uzavrel hovorca SSD.


15.36 Na Chopku je aktuálne orkán. Priemerná rýchlosť vetra podľa Beaufortovej stupnice sily vetra dosiahla na Chopku silu orkánu. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na sociálnej sieti.

Aktuálne je na Chopku orkán! Priemerná rýchlosť vetra podľa Beaufortovej stupnice sily vetra dosiahla na Chopku silu orkánu. [MŠ]

Uverejnil používateľ Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Sobota 4. februára 2023 Zdieľať

14.53 Na cestách v okresoch Poprad a Kežmarok aktuálne platí druhý kalamitný stupeň. Po zasadnutí krízového štábu to pre TASR potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský s tým, že situáciu komplikujú najmä nezodpovední vodiči, ktorí križujú cesty a znemožňujú prejazd cestárskym autám.

„Aktuálne je uzavretá diaľnica aj cesta I/18 smerom na Prešov, preto sa s vypätím všetkých síl snažíme udržať zjazdnú aspoň cestu II/536 z Janoviec cez obec Vlková až do Kežmarku. Museli sme však z údržby vylúčiť niektoré cesty III. triedy. Situácia je veľmi zlá, počasie je výnimočne nepriaznivé,“ zhodnotil Polomský. 

„Zvažovali sme aj vyhlásiť III. kalamitný stupeň, na krízovom štábe sme si však dohodli kroky, ktoré spravia hasiči, policajti a ako budeme ďalej postupovať. Teraz už len apelujem na vodičov, aby ostali doma. Potrebujeme vyčistiť cesty, ale je to veľmi náročné, keď nám vytvárajú prekážky na cestách,“ uzavrel Polomský.


14.51 Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave. Na sociálnej sieti o tom informujú starostovia mestských častí, mestská polícia hlavného mesta aj dobrovoľní hasiči z bratislavskej Petržalky.

„V celej Bratislave padajú celé stromy, lámu sa konáre, prevracajú bilbordy,“ priblížil starosta Ružinova Martin Chren. Dobrovoľní petržalskí hasiči odpratávali stromy napríklad na Topoľčianskej ulici či za Ekonomickou univerzitou v Petržalke.

Starosta bratislavskej mestskej časti Vrakuňa Martin Kuruc upozorňuje ľudí, aby do nedele nenavštevovali lesopark, cyklotrasu či miesta, kde sa nachádzajú stromy.  

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom. Cesta mládeže bola zablokovaná spadnutým stromom. „Podobné situácie môžu v lesoch nastať kdekoľvek,“ poukázala.

Je podľa mestských policajtov možné, že z bezpečnostných dôvodov ani po odprataní stromu nebudú zastávky linky 43 na Ceste mládeže obsluhované.

Silný vietor pokračuje nepretržite od včerajšieho popoludnia. V celej Bratislave padajú celé stromy, lámu sa konáre,...

Uverejnil používateľ Martin Chren - starosta Ružinova Sobota 4. februára 2023 Zdieľať

14.34 Vlaková doprava je pre nepriaznivé počasie prerušená na viacerých miestach. Vlaky na diaľkových trasách meškajú 30 až 60 minút, na južnej trase okolo dvoch hodín. 

Doprava je aktuálne prerušená v úsekoch Smolenice – Výh. Dúbrava, Dlhá nad Oravou – Nižná či Vyšné Hágy – Štrbské Pleso. Rovnako tiež v úsekoch Sklené pri Handlovej – Horná Štubňa, Strážske – Nižný Hrabovec a Žarnovica – Nová Baňa.


14.09 Mimoriadnu situáciu pre snehovú kalamitu vyhlásili už vo viacerých obciach a mestách na Spiši. Hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová TASR potvrdila, že aktuálne platí mimoriadna situácia v Spišskej Starej Vsi, v Osturni a v Malej Frankovej v Kežmarskom okrese.

V okrese Poprad vyhlásili už v piatok mimoriadnu situáciu v meste Svit a tiež v obciach Ždiar a Šuňava.


13.48 Slovenská autobusová doprava Poprad informovala, že aktuálne je verejná doprava z dôvodu kalamity úplne ochromená. Dopravca preto počas víkendu z dôvodu nezjazdnosti ciest ruší prímestské spoje. „Žiadame cestujúcu verejnosť o pochopenie,“ uvádza SAD Poprad.


13.17 Na diaľnici D1 v úseku Spišský Štvrtok – Poprad došlo k hromadnej dopravnej nehode približne 30 áut. V opačnom smere na tom istom mieste je taktiež dopravná nehoda, pri ktorej došlo k zrážke 7-8 áut. Informuje o tom polícia, podľa ktorej sa nehody zatiaľ obišli bez vážnych zranení. Cesta je aktuálne obojsmerne uzavretá.


13.13 Silný vietor a sneh komplikujú dopravu aj v celom Košickom kraji. 

SILNÝ VIETOR A SNEH KOMPLIKUJÚ PREMÁVKU V CELOM KRAJI Od obce Štós smerom na obec Smolník sú na ceste popadané...

Uverejnil používateľ Polícia SR - Košický kraj Sobota 4. februára 2023 Zdieľať

12.46 Následky nepriaznivého počasia a silného vetra odstraňovali v priebehu noci i sobotného dopoludnia profesionálni aj dobrovoľní hasiči v Nitrianskom kraji. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Andrey Červočovej absolvovali celkovo 13 výjazdov.

Ako pre TASR uviedla, v teréne boli hasiči z Nitry, Nových Zámkov, Štúrova, Komárna, Levíc, Šiah a Topoľčian. Na výjazdoch boli aj dobrovoľní hasiči z Číčova, Bátoviec a Bohuníc. „Zasahovali pri odstraňovaní následkov dopravných nehôd i odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií, ktoré ohrozovali premávku. V jednom prípade šlo o odčerpávanie vody zo zaplavenej ulice,“ informovala Červočová.


12.31 Silný vietor spôsobil včera a dnes na západe Slovenska výpadky elektrickej energie. Celkovo sa týkali 11-tisíc odberných miest, v sobotu dopoludnia 5-tisíc. 

„Od piatka 18.00 h bol vyhlásený mimoriadny stav v oblasti Senica a od soboty 6.00 hod pre oblasti Trenčín, Dunajská Streda, Komárno, Trnava, Nitra,“ uviedla hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Poruchy sa podľa nej darilo priebežne odstraňovať počas piatkovej noci. „Na odstraňovaní porúch nepretržite pracujeme, práce však komplikuje stále silný vietor, preto môže v niektorých prípadoch trvať obnovenie dodávky elektriny dlhšie,“ uviedla. Príčinou sú podľa nej najmä pováľané stromy na vedeniach a roztrhané vodiče.

Inzercia


12.18 Na Slovensku je vyhlásených 83 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom. Eviduje to Centrálne monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia ministerstvo vnútra.

„Ide o mimoriadne situácie vyhlásené najmä pre nezjazdnosť miestnych komunikácií, sťažený prístup do obydlí, obchodov, zdravotných stredísk či zastávok hromadnej dopravy. Môže ísť aj o sťaženie zásobovania, hromadenie snehu v obciach, v niekoľkých z nich boli prerušené dodávky elektrickej energie,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

„Stále platí odporúčanie cestovať iba v nevyhnutných prípadoch, vyhýbať sa rizikovým stanovištiam, ktoré v prípade zrútenia môžu spôsobiť škody na zdraví a majetku,“ poznamenala hovorkyňa.

Aj v oblastiach, ktoré nie sú zasiahnuté snehovou kalamitou, môže podľa Eliášovej dôjsť ku komplikáciám najmä v súvislosti s nadmernými snežením. Mimoriadna situácia z dôvodu povodne bola vyhlásená v obci Veľká Ves nad Ipľom v okrese Veľký Krtíš.


11.56 Hasiči dopoludnia v Trnavskom kraji odstraňovali popadané stromy i časti striech

„V okrese Trnava to bolo osem výjazdov, v Piešťanskom okrese tri, v Hlohovci štyri, v Dunajskej Strede šesť, v Galante dva, v Senici štyri a v okrese Skalica jeden výjazd. Zasahovali profesionálni hasiči i členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí,“ povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Lenka Košťálová.

Ako doplnila, zásahy smerovali najčastejšie k stromom a ku konárom, ktoré popadali na elektrické vedenie. Hasiči zasahovali aj pri odletujúcich častiach striech z budov.


11.37 Okresný úrad v Žiline vyzýva občanov na severe Žilinského kraja, aby pre zlú poveternostnú situáciu vychádzali z domov a cestovali motorovými vozidlami iba v súrnych prípadoch.

Hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová upozornila, že občania by tiež nemali cestovať motorovými vozidlami na víkend na sever Slovenska. „Zamedzí sa tak blokovaniu prístupových ciest v obciach a uvoľní sa cesta nasadenej technike v zvládaní snehovej kalamity na cestných komunikáciách,“ uviedla Eliášová.


11.11 Situácia bude podľa SHMÚ nebezpečná najmä v kombinácii so silným vetrom. V nižších polohách na juhozápade a pod Tatrami zaznamenali meteorológovia prudký až búrlivý vietor, s nárazmi 70 až 100 kilometrov za hodinu, pričom takto silný vietor očakávajú aj na juhovýchode a na južných svahoch pohorí. Na Chopku už len málo chýba k orkánu.

„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené/strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ upozornili.


11.03 Z dôvodu mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienok sú zatvorené tatranské lyžiarske strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Uzatvorené zostávajú aj všetky prevádzky v týchto lokalitách.


10.42 Na diaľnici D1 v smere od Popradu na Prešov sa zrazilo 8 vozidiel. „Na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky. Z doposiaľ získaných informácií ide o nehodu bez vážnych zranení,“ píše polícia.

⚠️ UPOZORNENIE PRE VODIČOV: NEPRIAZNIVÉ POČASIE KOMPLIKUJE DOPRAVU 🌬🌨 Od včerajšieho dňa sneží, čo značne komplikuje...

Uverejnil používateľ Polícia SR - Prešovský kraj Sobota 4. februára 2023 Zdieľať

 


10.32 Polícia vyzýva obyvateľov v Žilinskom kraji, aby cestné komunikácie využívali na presun len v nevyhnutných prípadoch.

V ŽILINSKOM KRAJI SME ZA POSLEDNÝCH 24 HODÍN PRIJALI NA TIESŇOVÚ LINKU 519 HOVOROV ➡️ V čase od 08.00 h dňa 03.02.2023...

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 4. februára 2023 Zdieľať

10.07 Nepriaznivé počasie komplikuje vlakovú dopravu. Pre popadané stromy na tratiach sú viaceré vlaky odrieknuté alebo meškajú. Na viacerých úsekoch je doprava prerušená.

„Momentálne je vplyvom počasia od 07.45 h prerušená doprava napríklad v úseku Smolenice – Dúbrava (padnutý strom) a od 08.00 h v úseku Medzibrodie – Oravský Podzámok (padnutý strom),“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová. Situáciu komplikuje aj silné sneženie. ŽSR preto zaviedla opatrenia, ako frézovanie a odpratávanie snehu.


10.00 Mimoriadnu situáciu vyhlásilo v dôsledku neustáleho sneženia aj mesto Liptovský Hrádok. Komunikácie sú podľa mesta ťažko prejazdné, až neprejazdné.

„V tomto období dosiaľ napadlo 40 centimetrov, miestami až 50 cm snehu. Mesto doposiaľ sneh len odhŕňalo a neodvážalo ho. Po opätovnom snežení ho už nie je kde odhŕňať, lebo sa vytvorili mantinely. S vlastnými a so zazmluvnenými mechanizmami na zimnú údržbu mesto nie je schopné pri súčasnom dlhodobom snežení udržať prejazdnosť miestnych komunikácií. Je nutné nasadiť ťažké mechanizmy, ktoré zabezpečia nakladanie a odvoz snehu na určené miesta v intraviláne mesta,“ uviedlo.

Mesto stanovilo režimové opatrenia – obmedziť pohyb obyvateľov motorovými vozidlami, uvoľniť miestne komunikácie pred rodinnými domami, preparkovať automobily z miestnych komunikácií do dvorov a priestranstiev, aby mesto mohlo zabezpečiť ich zjazdnosť, umožniť prejazd po mestských komunikáciách prednostne vozidlám záchranného systému.


9.52 Prvý kalamitný stupeň vyhlásili cestári v celom podtatranskom regióne a už aj v okrese Stará Ľubovňa. Spolu s políciou odporúčajú vodičom radšej v sobotu nejazdiť, pokiaľ to nie je naozaj nutné.

Vodiči na sociálnej sieti upozornili na kolónu na diaľnici D1 Poprad – východ, ktorá je podľa nich neprejazdná, údajne sa tam stala aj reťazová nehoda. Nulová viditeľnosť a extrémny vietor je podľa vodičov aj vo Vysokých Tatrách.


9.45 V obci Ždiar v okrese Poprad a v podtatranskom meste Svit platí od piatka mimoriadna situácia, život miestnych obyvateľov komplikuje najmä množstvo snehu aj silný vietor. Starosta Ždiaru Pavol Bekeš pre TASR potvrdil, že v noci sa im podarilo sčasti sprejazdniť niektoré úseky miestnych komunikácií, naďalej je však veľká časť obce ťažko dostupná.

„Je veľmi veľa snehu a už ho nemáme kam odhŕňať, preto sme potrebovali silnejšie mechanizmy. Najhoršia situácia bola smerom do obecných častí Monkova dolina, Blaščacká dolina, Antoškovský vrch a Strednica, tie boli úplne odrezané od sveta. Silný vietor robí veľké záveje, máme spriechodnené hlavné trasy, na vedľajších pracujeme teraz,“ priblížil Bekeš.

Nasadených je tam šesť traktorov, dve frézy a ďalšie dva mechanizmy. Hlavnú cestu smerom na Poľsko priebežne upravujú dva pluhy. V priemere je v obci približne meter snehu.

Na víkend prišlo do Ždiaru aj množstvo turistov a podľa starostu situáciu veľmi nezľahčujú. „Niektorí nie sú zvyknutí na také množstvo snehu, odstavia svoje vozidlá a vytvoria tak prekážku na ceste, takže mechanizmy nemajú kadiaľ prejsť,“ dodal Bekeš.


9.37 Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský pre TASR potvrdil, že situácia je zlá. Komplikuje ju množstvo snehu vo vyšších polohách a veľmi prudký vietor na podhorí.

„Nedá sa povedať, kde je to najhoršie, pretože všade je to veľmi zlé. Čím vyššie, tým viac snehu, s narastajúcou nadmorskou výškou je situácia ešte náročnejšia. Dá sa prejsť viac-menej všade, robíme všetko pre to, aby sme nemuseli zavrieť ďalšiu cestu. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, zatiaľ nechávame v platnosti prvý stupeň, výstraha meteorológov platí do 18. hodiny,“ uviedol Polomský.

Na cestách naprieč celým regiónom treba podľa Polomského rátať s piatimi až desiatimi centimetrami snehu. Odporúča vodičom počas soboty radšej nevychádzať na cesty, pokiaľ to nie je nutné.

V teréne je nasadených všetkých 24 podtatranských sypačov a ďalších päť z iných oblastí. „Niektoré autá ostali v kritických úsekoch, napríklad na Ceste slobody vo Vysokých Tatrách, a nevracali sa naspäť. Vymení ich až ďalšie vozidlo po striedaní zmien. Všetci vodiči boli v teréne od piatka (3. 2.) od 20. hodiny až do rána do 8. hodiny, majú za sebou náročnú službu,“ zhodnotil Polomský.

Vodiči na cestách od rána upozorňovali na komplikácie, zasnežená vozovka je napríklad aj na podtatranskej diaľnici D1. Na ceste medzi Spišským Štvrtkom a Smižanmi skončil autobus mimo cesty.


9.04 V Žilinskom kraji komplikuje dopravu na cestách silné sneženie, vietor, pády stromov, zľadovatené úseky a šmýkajúce sa nákladné motorové vozidlá. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzany Šefčíkovej je najhoršia situácia v okresoch Dolný Kubín, Čadca a Martin.


8.23 Na severnom a strednom Slovensku sa môže v sobotu na horách vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre viaceré okresy výstrahu tretieho stupňa.

Veternejšie môže byť podľa neho na celom Slovensku. Na viacerých miestach treba počítať aj so silným snežením, snehovými závejmi či s poľadovicou.

Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom na horách platia pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Meteorológovia očakávajú, že vietor dosiahne v nárazoch rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu, v priemere 110 až 120 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa nich extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Foto: SHMÚ


8.09 Cestári upozornili, že cesty tretej triedy medzi Štrbou a Šuňavou a v Lučivnej sú pre silný vietor a záveje uzatvorené. Cesta druhej triedy medzi Srdiečkom a Bystrou je zjazdná len so snehovými reťazami. Tie sú nutné pre vozidlá nad 3,5 tony aj na cestách tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves.


7.52 V severných okresoch západného a stredného Slovenska je obmedzená viditeľnosť na 100 metrov. V Námestove na cestách tretej triedy treba počítať aj s tvorbou snehových jazykov. Mrznúce mrholenie je v Čebovciach a vo Veľkom Krtíši.

Zelená vlna RTVS informuje, že dopravu komplikujú aj popadané stromy na viacerých miestach Slovenska. Zasnežené a neupravené cesty sú aj v okolí Prešova. S hustým snežením a neupravenými cestami treba počítať aj na horských priechodoch Fačkov a Čertovica.


7.21 Vyhlásená kalamita pre sneženie stále platí na Orave, Liptove, Kysuciach a hornom Považí. Rovnako aj v Poprade, Kežmarku, Martine a Turčianskych Tepliciach. Informuje o tom Slovenská správa ciest na svojom webe zjazdnost.sk. Sneh komplikuje dopravu aj na ďalších miestach Slovenska.

Obmedzenia naďalej platia aj pre horské priechody. Pre nákladné vozidlá nad desať metrov dĺžky uzatvorili horské priechody Donovaly, Príslop a Kremnické Bane. Horský priechod Dobšiná je uzatvorený pre dopravu nad 3,5 tony.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.