Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 18:36

Ukrajina začala používať úsporné žiarovky od Európskej únie

Únia ešte v decembri oznámila, že finančne pokryje nákup 30 miliónov LED žiaroviek s cieľom pomôcť Ukrajincom s výpadkami v energetickej infraštruktúre.

Ukrajina oznámila, že začala nahrádzať milióny bežných žiaroviek úspornejšími LED žiarovkami, ktoré jej darovala Európska únia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Vďaka Európskej únii bol tento týždeň spustený program na výmenu starých žiaroviek LED žiarovkami šetriacimi energiu," napísal na Twitteri ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Za prvé tri dni ich vymenili viac než 750-tisíc.

Šmyhaľ sa poďakoval predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorá sa v piatok zúčastnila na summite EÚ-Ukrajina v Kyjeve spoločne s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Rusko sa v rámci svojej invázie už celé mesiace systematicky zameriava na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, čo spôsobuje výpadky. EÚ ešte v decembri oznámila, že finančne pokryje nákup 30 miliónov LED žiaroviek v hodnote 30 miliónov eur s cieľom pomôcť Ukrajine s výpadkami, pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.