Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 14:55

Južná Kórea a USA vykonali letecké cvičenia aj napriek hrozbám Pchjongjangu

„Vojenské letectvá oboch krajín budú aj naďalej zintenzívňovať spoločné manévre, aby nadobudli obranné kapacity a boli pripravené na raketové a jadrové vyhrážky zo strany Severnej Kórey,“ komentovala armáda.

Spojené štáty a Južné Kórea aj napriek protestom zo strany KĽDR uskutočnili už druhýkrát v priebehu jedného týždňa vojenské cvičenia. Pchjongjang tvrdí, že takéto manévre len zvýšia napätie na Kórejskom polostrove. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Do piatkového spoločného leteckého cvičenia boli zapojené i juhokórejské bojové lietadlá typu F35A a americké stíhačky F-22 a F-35B, informovali juhokórejské ozbrojené zložky.

„Vojenské letectvá oboch krajín budú aj naďalej zintenzívňovať spoločné manévre, aby nadobudli obranné kapacity a boli pripravené na raketové a jadrové vyhrážky zo strany Severnej Kórey,“ dodala armáda.

Reuters pripomína, že Pchjongjang vlani uskutočnil rekordný počet testov balistických striel, ktoré sú v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN zakázané. Americkí predstavitelia varujú, že sa KĽDR môže pripravovať na vykonanie prvého testu jadrovej zbrane od roku 2017.

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok vyhlásilo, že cvičenia USA a ich spojencov sa priblížili k hranici, ktorú už Pchjongjang nebude tolerovať. Varovalo, že Kórejský polostrov sa môže zmeniť na „obrovský vojenský arzenál“ a „vojnovú zónu“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 2 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.