Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2023, 19:39

Vladimir Kličko kritizuje zmenu postoja olympijského výboru k účasti Rusov na OH

„Hovorím vám: ‚Rusi sú olympijskí šampióni v zločinoch proti civilistom.‘ Pokiaľ priradíte olympijskú vlajku k týmto zločinom, stanete sa spolupáchateľom tejto ohavnej vojny,“ vyhlásil zlatý olympijský medailista v boxe.

Vladimir Kličko nesúhlasí s možnou účasťou ruských športovcov na OH 2024 v Paríži. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulý týždeň oznámil, že pokračuje v práci na návrhu, ktorý by im umožnil súťažiť na hrách pod neutrálnou vlajkou.

„Drahý Thomas Bach, svet vás sleduje a história vás bude súdiť. Držím palce s rozhodovaním,“ citovala agentúra AP vyjadrenie Klička, ktoré natočil na video v blízkosti zbombardovaných budov.

„Reprezentujete univerzálne hodnoty tolerancie a mieru. Hovorím vám: ‚Rusi sú olympijskí šampióni v zločinoch proti civilistom.‘ Pokiaľ priradíte olympijskú vlajku k týmto zločinom, stanete sa spolupáchateľom tejto ohavnej vojny,“ pridal tvrdé slova zlatý medailista z Atlanty 1996. Pripojil sa tak k prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý Bacha vyzval, aby navštívil vojnou postihnuté mesto Bachmut.

Ruskí a bieloruskí športovci boli v dôsledku vojenskej invázie na Ukrajinu vylúčení z veľkej väčšiny medzinárodných podujatí. MOV však minulú stredu uviedol, že postoj k nim by sa mal zmeniť.

Kým po začiatku invázie odporučil všetkým federáciám, aby športovcov z týchto krajín vylúčili zo svojich podujatí, teraz MOV vyzval, aby sa so všetkými zaobchádzalo rovnako bez ohľadu na to, aký pas vlastnia.

Olympijská rada Ázie (OCA) medzičasom ponúkla Rusom a Bielorusom možnosť súťažiť na tohtoročných Ázijských hrách, prostredníctvom ktorých sa môžu na olympijské hry kvalifikovať. Vyjadrenia ukrajinských predstaviteľov MOV dôrazne odmietol a označil ich za „hanlivé“.

Prípadnú účasť Rusov a Bielorusov budú musieť ešte odsúhlasiť jednotlivé strešné organizácie olympijských športov. Ich vedúci predstavitelia sa ohľadom tejto problematiky stretnú 3. marca. Podľa informácií AP je nepravdepodobná ich účasť na futbalovom turnaji – Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa obáva bojkotu zápasov s Ruskom zo strany ostatných tímov.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

„Predstavu zhotoviteľa Rázsoch vnímam ako veľmi, ale veľmi optimistickú,“ hovorí riaditeľ trnavskej nemocnice Vladislav Šrojta, ktorý chce tiež stavať novú nemocnicu, už vyberá projektanta a Útvar hodnoty za peniaze im odporúča pokračovať v prípravách. Štát si podľa Šrojtu nemôže dovoliť, aby peniaze z plánu obnovy na zdravotníctvo prepadli. Intenzívne v týchto dňoch komunikuje aj so štátnymi autoritami a nevylučuje, že namiesto Bratislavy bude nakoniec stáť nová nemocnica v Trnave.

pred 3 hodinami

V pléne parlamentu vystúpi budúcu stredu podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Oznámil to predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina). Vystúpenie sa začne o 10. hodine. Kollár priblížil, že bude tlmočené, no poslanci nebudú môcť klásť otázky. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.