Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2016, 11:15

Zomrel maďarský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertész

Hlavnou témou Kertészových románov bolo prenasledovanie židov počas holokaustu, ktorý zažil v nacistických koncentračných táboroch Auschwitz a Buchenwald, kam ho zavliekli ako 14-ročného. Kertész sa v roku 2002 stal nositeľom prestížnej Nobelovej ceny za literatúru.

Maďarský spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertész zomrel dnes v Budapešti vo veku 86 rokov. Informovala o tom agentúra MTI s odvolaním sa na vydavateľa Kertészovho diela.
      Hlavnou témou Kertészových románov bolo prenasledovanie židov počas holokaustu, ktorý zažil v nacistických koncentračných táboroch Auschwitz a Buchenwald, kam ho zavliekli ako 14-ročného.
      Jeho diela vychádzali v prekladoch do mnohých jazykov. V slovenčine vyšiel román Bezosudovosť (2000), Kaddiš za nenarodené dieťa (2003), Vyhnaný jazyk (2002, 2003) či Likvidácia (2004).
      Kertész sa v roku 2002 stal nositeľom prestížnej Nobelovej ceny za literatúru. Výbor na jej udeľovanie vtedy svoju voľbu zdôvodnil tým, že spisovateľ "celým svojím dielom ukazuje krehkosť jednotlivca v barbarskom behu dejín".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

V nedeľu sa vo všetkých katolíckych kostoloch uskutoční finančná zbierka pre núdznych na Kube. Predseda KBS Stanislav Zvolenský povedal, že ide o jedno z prvých ovocí návštevy Svätého Otca na Slovensku.

pred 8 hodinami

Meteorológovia upozorňujú od polnoci do nedele 10. hodiny na hmly, ktoré sa môžu vyskytnúť na celom území Slovenska. Výstraha prvého stupňa platí pre celé územie Slovenska. Miestami sa môže vyskytnúť hmla s dohľadnosťou od 50 do 200 metrov. (shmú)

pred 9 hodinami

Bratislavskí policajti vykonali podvečer kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. ,,Výsledky tejto kontroly budú známe až po jej kompletnom zdokumentovaní," spresnila bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková s tým, že v pravidelných kontrolách bude polícia pokračovať aj v budúcnosti. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva