Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2023, 18:59

Exministri obrany Šimko, Fedor, Galko súhlasia s vojenskou pomocou pre Ukrajinu

Naopak, Peter Gajdoš hovorí o prilievaní oleja do ohňa.

Bývalí slovenskí ministri obrany Ivan Šimko, Martin Fedor, Ľubomír Galko súhlasia s vojenskou pomocou Slovenska pre Ukrajinu. Peter Gajdoš, naopak, hovorí o prilievaní oleja do ohňa. Vyplýva to z ich vyjadrení pre médiá.

„Základom je, že Aliancia chráni predovšetkým územie členských štátov, ale zas na druhej strane všetci si uvedomujeme, že na Ukrajine sa bojuje aj o nás. Je v našom absolútnom záujme, aby Ukrajina uniesla tento konflikt,“ myslí si Šimko.

Fedor by vo vojenskej pomoci pokračoval. „O bezpečnosti SR v budúcnosti sa rozhoduje teraz na Ukrajine. Len čo budeme svedkami toho, že jeden štát podľahne agresii ďalšieho štátu, môže to znamenať domino efekt a bude sa to týkať nás všetkých,“ zhodnotil.

Galko, ktorý pôsobí v rezorte obrany v súčasnosti ako šéf Leteckých opravovní Trenčín, považuje Slovensko za vzor v pomoci Ukrajine. Myslí si, že pomoc bude pokračovať. Poskytovanie techniky za náhradu od západných partnerov je podľa neho dobrá cesta.

Podľa Gajdoša si treba položiť otázku, či organizácie, ako sú OSN, NATO či Európska únia urobili všetko preto, aby vojna na Ukrajine nevznikla. V súvislosti s vojenskou pomocou Slovenska skonštatoval, že prilievať olej do ohňa je nedôstojné.

„Aj našimi granátmi, našou muníciou, zbraňami, ťažkým delostrelectvom hynú ľudia, či to je na jednej alebo druhej strane,“ poznamenal.

Inzercia

Počas 30 rokov Slovenska bol možno podľa Šimka rezort obrany na chvoste ostatných záujmov. „Dnes vidíme, že prvotná povinnosť štátu je chrániť a brániť svojich občanov a že na to musia byť vytvorené predpoklady, to znamená, že musí existovať akcieschopný rezort obrany,“ myslí si. Galko ocenil modernizačné projekty, ktoré sa naštartovali v tomto volebnom období.

Fedor vidí v histórii rezortu obrany lepšie aj horšie časy. „Dnes čelíme situácii, ktorú sme si nikdy nevedeli predstaviť. Ešte za tej mojej éry sme snažili znižovať počty vojakov, niektorých ťažkých zbraní, pretože sme pripravovali malú, profesionálnu, flexibilnú armádu, schopnú nasadenia a na obhajobu záujmov SR niekde ďaleko za hranicami. Teraz sa ukazuje, že sa vraciame ku konceptu, na ktoré NATO bolo postavené, potrebujeme obraňovať územie členských štátov,“ komentoval.

Spoločnosť i vláda sa podľa neho musí vypäť k tomu, aby bola obrana SR zabezpečená v budúcnosti čo najviac, a to vlastnými silami aj komunikáciou so spojencami.

Gajdoš poblahoželal občanom k 30. výročiu SR aj ozbrojených síl. Považuje za dôležité, aby nielen minister, ale aj vláda či prezident ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl bojovali za to, aby OS SR zabezpečili suverenitu, mier, slobodu a demokraciu.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa rezortu zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná. Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli. (tasr)

pred 12 hodinami

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Oznámili to ruské úrady. Explózia nastala v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti asi 300 kilometrov od hranice s Ukrajinou a 175 kilometrov južne od Moskvy. (tasr)

pred 13 hodinami

Hnutie Sme rodina podporí vznik ministerstva cestovného ruchu a športu. Predseda Národnej rady Boris Kollár to uviedol na sociálnej sieti. Poukázal na to, že Slovensko má množstvo kvalitných športovcov, ktorí robia krajine skvelé meno vo svete, ale nedostáva sa im dostatočnej podpory zo strany štátu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.