Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2023, 14:12

Nezamestnanosť v decembri vzrástla, podľa analytikov kvôli koncu sezónnych prác

„Nezamestnanosť v decembri síce pod ťarchou ukončenia sezónnych prác mierne vzrástla, jej sezónny nárast bol však miernejší, ako je na konci roka zvykom,“ vyhlásil analytik UniCredi Bank Ľubomír Koršňák.

„Nezamestnanosť tak len potvrdzovala relatívnu odolnosť domáceho trhu práce voči energetickej kríze. Regionálne štatistiky však naznačujú, že dosahy energetickej krízy v regiónoch nie sú ani zďaleka rovnaké,“ spresnil.

„Aj v januári 2023 očakávame tradičný sezónny nárast miery nezamestnanosti. Predstihové ukazovatele však zatiaľ nesignalizujú masívnejší nárast miery nezamestnanosti nad rámec tradičnej sezóny. Trh práce, zdá sa aspoň, relatívne dobre odoláva energetickej kríze. To sa však môže zmeniť už počas jari, keď by sa jej negatívne dosahy mohli len prehlbovať a do evidencie úradov práce by sa postupne mohli začať dostávať prepustení na prelome rokov,“ dodal Koršňák.

„Hoci nárast nezamestnanosti na prelome rokov nie je výnimočný pre rozloženie sezónnych prác počas roka, v súčasnej situácii pôsobia v ekonomike aj iné tlaky. Trh práce dlhé obdobie odolával výzvam vyplývajúcim z vojenskej invázie na Ukrajine, pomáhali mu najmä štátne opatrenia na ochranu zamestnanosti spolu s výrazným oživením v službách po takmer úplnom odstránení pandemických opatrení,“ poznamenal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Aj v situácii vo firmách, a napokon aj v zamestnanosti, sa podľa Horňáka budú však postupne prejavovať dosahy zvýšených cien vstupov, utlmeného spotrebiteľského dopytu v dôsledku inflácie či spomalenia globálnej aktivity. „Predpokladáme preto, že miera nezamestnanosti bude v tomto roku ešte narastať – hovoríme však o desatinách percentuálneho bodu. Výrazné 'vystrelenie' nezamestnanosti smerom nahor neočakávame,“ podčiarkol.

„V prostredí sťaženej ekonomickej situácie a 160.000 disponibilných nezamestnaných máme v ekonomike takmer 82 000 voľných pracovných miest, z toho až necelých 43-tisíc vhodných pre absolventov, teda bez výraznejších požiadaviek na predchádzajúcu prax. Toto nám indikuje pretrvávajúci geografický a kvalifikačný nesúlad na trhu práce, keď ponuka nezamestnaných nie je v súlade s tým, čo trh požaduje, či už po stránke kvalifikácie a zručností, alebo lokality. Oproti predchádzajúcemu mesiacu prišlo k miernemu poklesu voľných pracovných miest, ktoré mohli byť obsadené alebo ich mohli firmy v rámci šetriacich opatrení z trhu stiahnuť,“ doplnil Horňák.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v piatok na tlačovej konferencii informoval, že miera evidovanej nezamestnanosti stúpla v decembri 2022 medzimesačne o 0,07 percentuálneho bodu na úroveň 5,90 percenta. V decembri 2021 sa pohybovala na úrovni 6,76 percenta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)

pred hodinou

Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)

pred hodinou

Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)

pred 3 hodinami

Nemec Rainer Zitelmann má za sebou pozoruhodný životný príbeh. Pred rokmi ako vyštudovaný historik podrobil kritickej analýze svetonázor a ideológiu Adolfa Hitlera. Neskôr sa dal na podnikanie. Druhý doktorát si následne spravil zo sociológie, venujúc sa skúmaniu mentality úspešných biznismenov. Dnes píše knihy, v ktorých obhajuje trhovú ekonomiku ako najlepší nástroj na umenšenie chudoby. Rozprával sa s ním redaktor Lukáš Krivošík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.