Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2022, 08:06

Euroskupina po monitoringu v Bratislave

Vyzýva politikov i Katolícku cirkev na zastavenie šírenia nenávisti a predsudkov

Vyzýva politikov i Katolícku cirkev na zastavenie šírenia nenávisti a predsudkov

Vedúca monitorovacej skupiny europarlamentu Sophie in 't Veldová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Vládu zas žiada zlepšiť práva pre homosexuálne páry a ich deti. Posvietiť si chce aj na konanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva je znepokojená nedostatkami v oblasti rovnosti práv na Slovensku. Tie sa podľa nej týkajú najmä LGBTIQ+ osôb a Rómov. Na záver pracovnej cesty to uviedla vedúca delegácie Sophie in 't Veldová, europoslankyňa Holandska. 

„Ukončenie diskriminácie a odstránenie všetkých prekážok, ktorým čelia tieto komunity pri uplatňovaní svojich základných práv, si vyžaduje všeobecné uznanie problémov a nadstranícku snahu o ich riešenie,“ vyhlásila šéfka delegácie, ktorej súčasťou bol aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu a bulharská poslankyňa Elena Jončevová.

Veldová vyzvala vládu, aby zintenzívnila svoje úsilie o zlepšenie právneho uznania párov rovnakého pohlavia a ich detí. Zároveň ju požiadala, aby urýchlene prijala ďalšie súvisiace právne reformy vrátane primeraných postupov zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí.

Holandská europoslankyňa členom slovenského parlamentu a Katolíckej cirkvi v záverečnom vystúpení tiež adresovala, aby prestali šíriť nenávisť a predsudky, ktoré podľa nej do spoločnosti prinášajú násilie. „Musí to okamžite prestať,“ uviedla.

Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva bude podľa slov jej šéfky v budúcnosti pozorne sledovať aj vývoj prebiehajúcich slovenských reforiem v oblasti súdnictva, využívania právomocí generálneho prokurátora či zrušenia obvinení voči vysokopostaveným osobám.

Delegácia Európskeho parlamentu navštívila Bratislavu z dôvodu dvojnásobnej októbrovej vraždy v podniku Tepláreň na Zámockej ulici. Na záver dňa prišla aj do baru, pred ktorým došlo k teroristickému útoku. Vnútri diskutovala s jej majiteľom Romanom Samotným či predsedom Iniciatívy Inakosť Martinom Mackom, ktorá sa zameriava na podporu LGBTI+ ľudí.

Počas pobytu na Slovensku sa delegácia stretla s premiérom Eduardom Hegerom, ministerkou kultúry Natáliou Milanovou, ministrom školstva Jánom Horeckým i zástupcami ministerstva spravodlivosti. Rokovala aj s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom, špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom, prezidentom policajného zboru Štefanom Hamranom, šéfom NAKA Ľubomírom Daňkom či splnomocnencom vlády pre rómske komunity Jánom Herom.

Na stretnutie si pozvala aj šéfredaktorov Denníka N, Denníka Sme, Investigatívneho centra Jána Kuciaka či RTVS. Monitorovacia skupina totiž v rámci návštevy riešila aj slobodu médií, ochranu novinárov, ako aj šírenie dezinformácií či nenávistné prejavy po októbrovej vražde na Zámockej.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 10 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.