Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2022, 17:11

Ukrajinská laureátka Nobelovej ceny

Putina musí súdiť medzinárodný tribunál

Putina musí súdiť medzinárodný tribunál

Foto: TASR/AP

Odmietla zároveň návrhy na rokovania, ktoré by mali konflikt ukončiť. Rusko totiž podľa jej slov „vníma akýkoľvek pokus o dialóg ako prejav slabosti“.

Predstaviteľka ukrajinskej ľudskoprávnej organizácie Centrum pre občianske slobody (CCL), ktorú tento rok ocenili Nobelovou cenou za mier, tvrdí, že ruský prezident Putin musí čeliť medzinárodnému tribunálu. Olexandra Matvijčuková sa takto vyjadrila na tlačovej konferencii v Osle, píše agentúra AP.

„Musíme zriadiť medzinárodný (súdny) tribunál, ktorý vyvodí zodpovednosť voči Putinovi, (bieloruskému prezidentovi) Lukašenkovi a ďalším vojnovým zločincom,“ uviedla Matvijčuková. Ruskú inváziu na Ukrajine označila za „genocídnu“ a dodala, že ak Ukrajinci prestanú Rusku klásť odpor, „už nás viac nebude“.

Zároveň odmietla návrhy na rokovania, ktoré by mali konflikt ukončiť. Rusko totiž podľa jej slov „vníma akýkoľvek pokus o dialóg ako prejav slabosti“-

CCL získala Nobelovu cenu za mier spoločne s väzneným bieloruským aktivistom Alesom Biaľackim a ruskou ľudskoprávnou organizáciou Memorial. Išlo o symbolickú voľbu, pretože reprezentujú tri krajiny, ktoré sú v centre vojny na Ukrajine. Podľa Nobelovej komisie tohtoroční laureáti „vynaložili mimoriadne úsilie pri dokumentovaní vojnových zločinov, porušovaní ľudských práv a zneužívania moci“.

Nobelovu cenu za mier im odovzdajú 10. decembra na slávnostnej ceremónii v Osle. CCL bude reprezentovať Matvijčuková, Memorial bude jeho predseda Jan Račinskij a väzneného Biaľackého jeho manželka Natalľa Pinčuková.

Novinárom v Osle sa prihovoril aj Račinskij z Memorialu, jednej z najstarších a najvplyvnejších ruských ľudskoprávnych organizácií. Jej likvidáciu nariadil v decembri 2021 ruský najvyšší súd a ruské úrady ju už od roku 2016 označovali za „zahraničného agenta“.

Račinskij sa neobáva o vlastnú bezpečnosť, situáciu ľudskoprávnych aktivistov v Rusku však opísal ako „veľmi zlú“. „Mnohí sú na dlho vo väzení. Niektorí sú dnes prenasledovaní, pričom je nepravdepodobné, že by sa situácia mohla rýchlo zlepšiť. Napriek tomu sú tam však ľudia, ktorí v tejto práci pokračujú a budú pokračovať,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Traja ľudia zahynuli a piati ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní prístavného mesta Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámili to miestne úrady, podľa ktorých ruské sily mierili ostreľovanie na nemocnicu, školu, autobusovú stanicu, poštu, banku a obytné domy. (tasr)

pred 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny. Zelenskyj sa takisto Pavlovi i obyvateľom Českej republiky poďakoval za neochvejnú podporu Ukrajiny. Pavel Zelenského v telefonáte uistil o pretrvávajúcej podpore Ukrajiny zo strany ČR. (tasr)

pred 5 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

pred 6 hodinami

Podpredseda parlamentu a člen poslaneckého klubu OĽaNO Gábor Grendel nechcel komentovať, či by sa jeho hnutie Nova pridalo do Modrej koalície Mikuláša Dzurindu. „V súvislosti s voľbami hnutie Nova neurobilo ešte rozhodntie,“ reagoval v relácii Na telo s tým, že nevylúčil svoju účasť na kandidátke s expremiérom Dzurindom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.