Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2022, 12:15

Olaf Scholz vyzýva Západ, aby zabránil ďalšej studenej vojne

„Nemci sa chcú stať garantom európskej bezpečnosti, ako to od nás očakávajú naši spojenci - staviteľom mostov v rámci Európskej únie a zástancom multilaterálnych riešení globálnych problémov," napísal šéf nemeckej vlády.

Nemecký kancelár Olaf Scholz varoval západné krajiny pred vypuknutím novej studenej vojny, v rámci ktorej by sa svet znova rozdelil do dvoch blokov. V príspevku pre magazín Foreign Affairs, ktorý bol zverejnený v pondelok, vyzval tiež Západ na budovanie nových partnerstiev vo svete, píše agentúra Reuters.

Scholz ako hrozby pre súčasný multipolárny svet menoval konkrétne Čínu a Rusko. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu posilnenia európskej a transatlantickej jednoty. Zároveň apeloval na vytvorenie nových partnerstiev a posilnenie už existujúcej spolupráce s krajinami po celom svete.  

Západ sa podľa Scholza musí postaviť na obranu demokratických hodnôt a chrániť otvorené spoločnosti, súčasne sa však musí vyhnúť pokušeniu znova "rozdeliť svet na bloky". Tomu podľa neho môže zabrániť pragmatické budovanie nových partnerstiev bez ideologických zábran.

„Nemci sa chcú stať garantom európskej bezpečnosti, ako to od nás očakávajú naši spojenci - staviteľom mostov v rámci Európskej únie a zástancom multilaterálnych riešení globálnych problémov," napísal šéf nemeckej vlády v magazíne Foreign Affairs.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vo veku 64 rokov zomrela americká herečka Lisa Loringová, ktorá sa preslávila detskou úlohou Wednesday Addamsovej v televíznom seriáli Rodina Addamsovcov (1964 – 1966). Loringová zomrela v sobotu večer v kalifornskom Burbanku na komplikácie spojené s mŕtvicou, ktorú spôsobil vysoký krvný tlak. (tasr)

pred hodinou

Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus by sa mal stať kandidátom Slovenska na člena Európskeho dvora audítorov. Vyplýva to z návrhu nominácie, ktorý na utorkové rokovanie vlády predkladá ministerstvo financií. Klus podľa rezortu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti na tento post. (tasr)

pred 4 hodinami

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.