Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2022, 17:04

O podpore Valáškovho návrhu na premenovanie názvov ulíc sa rokuje

O podpore Valáškovho návrhu na premenovanie názvov ulíc sa rokuje

Reprofoto - facebook/Televízia Raj

Anna Andrejuvová z OĽaNO považuje ideu zákona za správnu. „Aj my sme o nej uvažovali pri zmene zákona pred dvoma rokmi,“ reagovala. S Valáškom z PS chce ešte rokovať.

O definitívnej podpore opozičného návrhu, ktorý by zaviedol povinnosť premenovať ulice nazvané po predstaviteľoch nedemokratických režimov, sa ešte rokuje. Novela je v druhom čítaní, predložil ju Tomáš Valášek (nezaradený).

V koalícii by privítali dlhší čas na aplikovanie nových názvov vzhľadom na zložitosť navrhovanej zmeny.

Valášek tvrdí, že návrh napĺňa zmysel pôvodnej novely z roku 2020. „Tá síce zakázala pomenovanie ulíc a verejných priestranstiev po predstaviteľoch fašistických či komunistických režimov, ale umožnila tým obciam, ktoré už mali pomenované ulice v minulosti, si tie pomenovania ponechať. Aj Varín argumentuje, že si nemusia Tisovu ulicu meniť,“ skonštatoval pre TASR.

O podpore rokuje poslanec nielen s OĽaNO, ale aj so stranami, od ktorých by mohol dostať podporu. O návrhu sa malo rokovať na schôdzi v uplynulom týždni. „Keďže to vyzerá dobre, ale nemali sme ešte definitívnu zelenú, nechal som zákon prepadnúť, nech ešte prebehnú rokovania,“ povedal.

Anna Andrejuvová (OĽaNO) považuje ideu zákona za správnu. „Aj my sme o nej uvažovali pri zmene zákona pred dvoma rokmi,“ reagovala pre TASR. S Valáškom chce rokovať o tom, aby sa predĺžila lehota pre obce na zavedenie zmeny názvu ulíc. Podľa poslanca je to legitímne.

Poslankyňa tvrdí, že potrebuje mať v ruke aj dáta. „Preto rokujeme so štátnymi inštitúciami, ktorých sa to týka,“ uviedla. Ide napríklad o Ústav pamäti národa či Ministerstvo vnútra SR, ktoré by muselo zhromaždiť zoznam všetkých ulíc, ktoré by sa museli premenovať.

„Na pohľad je to možno jednoduchá zmena pre obce, ale trochu zložitá pre ľudí a najzložitejšia pre štát, keďže musí zmeniť všetky systémy. Išlo by napríklad o katastre, občianske preukazy, nahlásenie zmeny adresy v bankách či systémy, ktoré využívajú záchranky,“ priblížila.

Návrh legislatívy v prvom čítaní podporila väčšina poslancov OĽaNO, podporili ho aj poslanci SaS. Klub Sme rodina a Smeru sa zdržal, bývalí Valáškovi kolegovia zo Za ľudí boli za.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

pred hodinou

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí, že je problém, keď prokurátorky generálnej prokurátury píšu na súdy podania, ktoré sú „de facto obhajobné“. „Formulujú v nich právne názory, ktoré označil Najvyšší súd, že sú nesprávne a nemajú podklad v zákone,“ povedal s tým, že ide o absurdnú situáciu. (rádio expres)

pred hodinou

Slovenský tenista Norbert Gombos pre zranenie nenastúpi vo víkendovom kvalifikačnom dueli o postup na finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska. V nominácii ho nahradí Lukáš Pokorný, informoval kapitán tímu Tibor Tóth. Gombos mal byť na harde v Groningene slovenskou singlovou dvojkou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.