Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2022, 08:20

Švédsko vydalo do Turecka člena zakázanej Strany kurdských pracujúcich

Ankara žiada takéto opatrenia výmenou za súhlas s členstvom Švédska v NATO. Turecko totiž obviňuje Fínsko a Švédsko z poskytovania útočiska členom zakázaných kurdských organizácií, ktoré označuje za teroristické.

Švédsko v noci na sobotu vydalo do Turecka člena zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorý bol predtým v Turecku odsúdený za členstvo v tejto strane. Ankara žiada takéto opatrenia výmenou za súhlas s členstvom Švédska v NATO. TASR správu prevzala z agentúra AFP.

Muž menom Mahmut Tat bol letecky prevezený do Turecka v piatok večer. Po prílete ho na istanbulskom letisku prevzali príslušníci tureckej polície a v sobotu sa mal postaviť pred súd, píše AFP s odvolaním sa na súkromnú tureckú televíziu NTV.

Turecko a viaceré západné krajiny zaradili Stranu kurdských pracujúcich medzi teroristické organizácie. Mahmut Tat bol v minulosti za členstvo v nej odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke šesť rokov a 10 mesiacov. V roku 2015 ušiel do Švédska; jeho žiadosť o azyl však bola zamietnutá, píše AFP.

Ankara obviňuje Fínsko a Švédsko z poskytovania útočiska členom zakázaných kurdských organizácií, ktoré Turecko označuje za „teroristické“. Turecko preto nie je ochotné ratifikovať vstup týchto dvoch severských krajín do NATO napriek dohode, ktorú s Fínskom a Švédskom uzavrelo v júni v Madride.

Tieto dve škandinávske krajiny požiadali o členstvo v NATO v máji po tom, ako Rusko začalo svoju inváziu na Ukrajinu.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v utorok 29. novembra v Bukurešti rokoval s ministrami zahraničných vecí Fínska a Švédska.

„Vyhlásenia (prichádzajúce zo Švédska) sú dobré, odhodlanie je dobré, ale my potrebujeme vidieť konkrétne kroky,“ povedal Čavušoglu novinárom po stretnutí. Ankara od Štokholmu očakáva ďalšie kroky vrátane vydania zločincov a zmrazenia aktív spojených s terorizmom, dodáva AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 44 minútami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 2 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
pred 3 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 4 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.