Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2022, 12:36

Český Senát schválil výcvik ukrajinských vojakov na českom území

Predpokladá päť rotácií po štyri týždne, pričom do každej sa môže zapojiť 800 ukrajinských vojakov.

Senát vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorý umožní výcvik ukrajinských vojakov na území Českej republiky. Za hlasovalo 67 zo 70 prítomných senátorov. V utorok ho schválila Poslanecká snemovňa a teraz ho musí podpísať ešte prezident Miloš Zeman. Zákon potom umožní, aby v Česku získalo výcvik približne 4000 ukrajinských vojakov, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Výcvik ukrajinských vojakov je v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi," povedala v Senáte ministerka obrany Jana Černochová. Podľa nej to pomôže aj českým vojakom, ktorí sa od Ukrajincov dozvedia o silných a slabých stránkach Rusov.

Plánovaný výcvik vychádza z dohody medzi českou a ukrajinskou vládou, ktorú podpísali koncom októbra po spoločnom rokovaní v Kyjeve. Výcvik predpokladá päť rotácií po štyri týždne, pričom do každej sa môže zapojiť 800 ukrajinských vojakov.

Konkrétne pôjde o 700 príslušníkov mechanizovaného práporu a 40 z jednotiek zabezpečenia, 30 špecialistov zdravotníckych odborností, 10 chemického vojska a 20 ženijného vojska.

Výcvik vychádza zo zmienenej bilaterálnej dohody, v budúcnosti by však mal spadať pod asistenčnú misiu Európskej únie, ktorú Brusel sachválil v polovici októbra.

Náklady na výcvik ukrajinských vojakov v Česku odhaduje ministerstvo obrany na 975 miliónov českých korún (približne 40 miliónov eur). Tento rok 195 miliónov a budúci rok 780 miliónov korún z rozpočtu rezortu obrany. Po prevedení pod asistenčnú misiu EÚ budú čiastočne refundované z finančných nástrojov Únie.

Súčasťou schváleného návrhu je tiež pôsobenie českých vojakov v Iraku a Kosove.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Traja ľudia zahynuli a piati ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní prístavného mesta Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámili to miestne úrady, podľa ktorých ruské sily mierili ostreľovanie na nemocnicu, školu, autobusovú stanicu, poštu, banku a obytné domy. (tasr)

pred 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny. Zelenskyj sa takisto Pavlovi i obyvateľom Českej republiky poďakoval za neochvejnú podporu Ukrajiny. Pavel Zelenského v telefonáte uistil o pretrvávajúcej podpore Ukrajiny zo strany ČR. (tasr)

pred 5 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

pred 6 hodinami

Podpredseda parlamentu a člen poslaneckého klubu OĽaNO Gábor Grendel nechcel komentovať, či by sa jeho hnutie Nova pridalo do Modrej koalície Mikuláša Dzurindu. „V súvislosti s voľbami hnutie Nova neurobilo ešte rozhodntie,“ reagoval v relácii Na telo s tým, že nevylúčil svoju účasť na kandidátke s expremiérom Dzurindom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.