Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2022, 13:04

Rozpočet je populistický a typicky predvolebný, kritizuje Viskupič zo SaS

„My nedokážeme takto fungovať ďalej, jednoducho, populizmus má jedného dňa svoj smutný koniec, o čom by vedeli rozprávať Gréci," povedal počas rozpravy k zákonu roka.

Návrh budúcoročného štátneho rozpočtu je málo transparentný, rezignoval na konsolidáciu. Je to typický predvolebný populistický rozpočet. Skonštatoval to predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) v stredu počas rozpravy k zákonu roka.

Viskupič poukázal na to, že rok 2023 je predvolebný, pričom aj vyspelejšie krajiny sa v takomto roku nesprávajú zodpovedne.

„Práve rôzne rezervy a extrémne sumy na takéto kupovanie voliča charakterizujú predložený rozpočet," tvrdí. Snahou je podľa neho mať pripravené obrovské prostriedky na rozdávanie. Zopakoval, že do rozpočtu by mali byť zapracované aj výdavkové limity.

Zdôraznil zároveň, že hospodárenie Slovenska bude vysoko deficitné aj v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Už to by podľa neho malo "zasvecovať nejaké kontrolky". Poznamenal, že výdavky štátneho rozpočtu pre budúci rok sú o 31 percent vyššie ako príjmy štátu. Upozornil, že je potrebné šetriť.

„My nedokážeme takto fungovať ďalej, jednoducho, populizmus má jedného dňa svoj smutný koniec, o čom by vedeli rozprávať Gréci," podotkol s tým, že pri rozpade verejných financií v konečnom dôsledku budú trpieť tí najzraniteľnejší.

Inzercia

Viskupič zároveň dodal, že na štátny rozpočet sa dá nazerať okrem odborného aj z politického hľadiska. "Vládna koalícia musí ukázať občanom, či, ako a s koho podporou bude v predvolebnom roku vládnuť," vyhlásil.

Poslanec koaličného OĽANO Milan Kuriak reagoval s tým, že štátny rozpočet bol vypracovaný v súlade s legislatívou Slovenskej republiky.

Podľa neho je jasné, že napriek mnohým rečiam zo strany SaS a opozície nemajú vôľu rozpočet podporiť ani v prípade, ak by sa mnohým pripomienkam vyhovelo. „Veľmi ma mrzí, že vám nejde o ľudí, ale ide vám o politické body a predčasné voľby," dodal Kuriak.

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v polovici októbra schválila vláda, vyplýva, že deficit verejných financií Slovenska  by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 percent.

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Ani pár hodín pred hlasovaním nie je isté, či prejde septembrový termín predčasných volieb. Na 30. septembri sa dohodla bývalá koalícia. V parlamente však bude chýbať poslanec SaS Marek Hattas, ktorý je na pracovnej ceste. Ďalší dvaja až traja poslanci ešte včera neboli rozhodnutí. (denník n)

pred 25 minútami

Vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Prípad je v štádiu prípravného konania, ktoré doteraz nebolo skončené. Informoval o tom prokurátor Juraj Chylo. Politikov a médiá vyzval, aby bez znalosti spisov špekulatívnym spôsobom nemanipulovali verejnú mienku v trestných veciach, ktoré nie sú právoplatne skončené a neprípustným spôsobom tak nezasahovali do činnosti orgánov činných v trestnom konaní. (tasr)

pred hodinou

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred 2 hodinami

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 3 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.