Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2022, 10:44

Súd v Tokiu rozhodol o ústavnosti zákazu manželstiev medzi rovnakými pohlaviam

Ide už o druhé takéto rozhodnutie japonského súdu, keď v júni rovnako rozhodol súd v meste Osaka. 

Súd v japonskom hlavnom meste Tokio v stredu rozhodol, že zákaz manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia je ústavný. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Ide už o druhé takéto rozhodnutie japonského súdu, keď v júni rovnako rozhodol súd v meste Osaka. 

Súd v Tokiu však takisto uviedol, že absencia právneho postavenia, ktoré umožňuje založenie rodiny pre páry rovnakého pohlavia, je porušením ich ľudských práv.

Na súd sa obrátili štyri páry, ktoré tvrdili, že zákaz manželstiev medzi rovnakými pohlaviami narúša ich ľudské práva. Žiadali odškodné jeden milión jenov (približne 6 975 eur) na osobu. Súd však túto požiadavku zamietol.

Manželstvo je podľa japonskej ústavy definované ako "vzájomný súhlas oboch pohlaví" a vládnuca strana premiéra Fumia Kišidu sa zatiaľ neplánuje tejto záležitosti venovať, ani navrhnúť zmenu právnych noriem v tejto oblasti.

Súd v Sappore na severe krajiny však minulý rok rozhodol, že takýto zákon je protiústavný.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred hodinou

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
pred 3 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 4 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.