Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2022, 17:57

Na pozemku pre novú martinskú nemocnicu, objavili sídlisko z doby kamennej

Doteraz boli takéto nálezy dokumentované najmä v nížinách. „Teraz vidíme, že tieto komunity dokázali fungovať veľmi podobne aj takto severne, v nadmorskej výške 412 metrov,“ zhodnotil archeológ Andrej Žitňan. Plán výstavby nemocnice nález ani jeho zdokumentovanie neohrozí.

Na pozemkoch, kde bude stáť nová nemocnica v Martine, objavili sídlisko z mladšej doby kamennej. Potvrdil to archeológ Andrej Žitňan s tým, že ide o prvé takto rozsiahle sídlisko zistené na severe Slovenska. Projektový manažér výstavby nemocnice Ľubomír Pepucha v sobotu uviedol, že omeškania termínov sa neobávajú. Archeologický prieskum totiž zabezpečili v predstihu.

Archeológovia v lokalite našli brúsené aj štiepané kamenné nástroje. Takéto sídliská podľa Žitňana doteraz skúmali len na nížinách v rámci západného a východného Slovenska. „Teraz vidíme, že tieto komunity dokázali fungovať veľmi podobne aj takto severne, v nadmorskej výške 412 metrov,“ zhodnotil.

Žitňan podotkol, že to boli obilninári a chovali domáce zvieratá. „Túto krajinu, ktorá bola pred nimi v podstate pralesom, dokázali scivilizovať, zúrodniť a fungovať tu rovnakým spôsobom, ako fungovali iné komunity v omnoho priaznivejších a úrodnejších klimatických podmienkach,“ skonštatoval.

Prieskum v lokalite naplánovali ešte pred príchodom stavbárov. „Mohli sme počkať a preniesť zodpovednosť za túto legislatívne vyžadovanú aktivitu na budúceho zhotoviteľa, no mohlo by sa stať, že sa tam nájde niečo z hľadiska archeológie, čo by stavbu na určité obdobie zastavilo. Zhotoviteľ by musel čakať, kým sa archeologické práce dokončia. Takto ich robíme v predstihu a bez stresu,“ vysvetlil Pepucha s tým, že nálezisko sa náležitým spôsobom zdokumentuje a následne bude možné realizovať stavbu.

Nová nemocnica v Martine by mohla privítať prvých pacientov v roku 2026. Náklady na jej výstavbu si podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) vyžiadajú sumu 330 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR. Vznikne v nej 660 lôžok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

pred 4 hodinami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.